nauka

Takiej protezy nie powstydziłby się Luke Skywalker

Dzięki naukowcom roboty stają się coraz doskonalsze, ale nadal brak im zwinności, jakimi mogą poszczycić się ludzie. Ale to może się zmienić – badacze z University of Washington skonstruowali bowiem prawie idealną funkcjonalną replikę ludzkiej dłoni.

Została ona oparta na trójwymiarowym modelu układu kostnego – wszystkie kości dłoni zostały najpierw zeskanowane, a następnie ich kopie zostały wydrukowane e 3D. Wycinane laserowo elementy wykonane z lateksu imitują więzadła, podczas gdy linki, pełniące funkcję mięśni, wykonane są z elastycznego polimeru, z tego samego materiału wykonane są odpowiedniki ścięgien. Poszczególne kości połączone są nawet odpowiednikami stawów otoczonych torebkami stawowymi również wykonanymi z lateksu. Całość porusza się dzięki dziesięciu serwosilnikom.

Dzięki temu, że model dłoni jest tak dokładny anatomicznie, ma on bardzo duży zakres ruchów, dużo większy niż współcześnie stosowane protezy. Do tego stopnia, że stworzony przez nich model, po podłączeniu do aparatury odbierającej sygnały z prawdziwej dłoni, był w stanie wiernie naśladować jej ruchy. Co ciekawe, naukowcy uważają też, że ich konstrukcja może nie tylko funkcjonować, jako mechaniczny odpowiednik dłoni, ale też posłużyć za rusztowanie do wyhodowania jej biologicznej kopii. Zhe Xu, jeden z badaczy zaangażowanych w projekt, wyjaśnia to w rozmowie z IEEE Spectrum:

„Materiały odpowiadające biologicznym kościom mogą być już dziś drukowane na drukarkach 3D. Biodegradowalne materiały były już wykorzystywane do zastępowania więzadeł (…), mięśnie hodowane są na szalkach Petriego, przy zachowaniu odpowiednich warunków można też regenerować nerwy. Wszystkie te obiecujące technologie wymagają odpowiednich rusztowań do tego, by podtrzymać wzrost przeszczepionych komórek. Zamierzamy współpracować ze specjalistami w zakresie biologii i inżynierii tkankowej by zbadać potencjał [naszego modelu] jako elementu powstających dziedzin neuroprotetyki i regeneracji kończyn.”


Zdjęcie: University of Washington

podobne treści