news

Tak wyglądałaby kolonia na „drugiej Ziemi”

Oddalona od Ziemi o 20 lat świetlnych (194 biliony km) planeta Gliese 581g została nazwana „drugą Ziemią”, ponieważ jest prawdopodobne, że na jej powierzchni znajduje się woda w stanie ciekłym. Oto wizja artysty, jak może wyglądać krajobraz na planecie krążącej wokół czerwonego karła Gliese 581.

Na części Gliese 581g panują warunki, które umożliwiałyby istnienie życia. Co ważne, planeta się nie obraca względem czerwonego karła, więc na jej powierzchni znajdują się dwa ekstrema. Strona zwrócona ku czerwonemu karłowi jest bardzo nagrzana, temperatura dochodzi tam do 70 stopni Celsjusza. Z kolei z drugiej strony planety jest ciemno, a temperatur spada poniżej -35 stopni. Jednak na pasie „przejściowym”, czyli oświetlonym tylko w części, temperatura wynosi zapewne -12 do -30 stopni, co nie wyklucza osiedlenia się tam ludzi.

Oznacza to jednak, że czerwony karzeł nie wędruje po firmamencie Gliese 581g. Potencjalni mieszkańcy planety nieustannie oglądaliby zmierzch, lub – jeśli wolą – wschód karła. Co więcej, gwiazda wyglądałby na znacznie większą niż Słońce na naszym niebie. Stąd taki, a nie inny krajobraz.

Opis Gliese 581g ogłosili w środę naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz oraz waszyngtońskiego Carnegie Institution. Obserwacje Gliese 581 w ramach Lick-Carnegie Exoplanet Survey trwają już 11 lat. Wokół gwiazdy krąży sześć planet. [io9, AFP, grafika: Don Dixon.]

podobne treści

 • sebek.b

  skąd oni wiedza że się nie obraca ?

 • amon_lb

  może byli i sprawdzili :) albo to hipoteza

 • Anonim

  O, kiedy strona odżyła? Jeszcze niedawno ostatni news był sprzed kilku miesięcy.

 • Anonim

  Czy ta nowa ziemia ma słońce czerwone ? wygląda jak czerwony karzeł ……. czy się mylę ?

 • naweciarz

  skąd wiedzą ze się nie obraca? no ludzie jak ją od 11 lat obserwują to chyba trajektorię nietrudno spostrzec… tylko ciekawe ile zajęłaby nam podróż tam i na ziemie :)