news

Tak wyglądał początek Wszechświata

Naukowcy z CERN stworzyli warunki, które mogły panować tuż po Wielkim Wybuchu. Od razu należy zaznaczyć, że w Wielkim Zderzaczu Hadronów możliwe jest tylko powtórzenie tego wydarzenia na znacznie mniejszą skalę (i dlatego nadal żyjemy):

And Man Said: "Let There Be Light"

W CERN rozpoczyna się 4-tygodniowa seria eksperymentów, które mają doprowadzić do ustalenia, jak powstawał Wszechświat. Dotychczas w Genewie skupiano się na zderzaniu protonów, teraz akcelerator cząstek będzie zderzał ciężkie jony.

And Man Said: "Let There Be Light"

Dostaliśmy już pierwsze obrazy z wynikami eksperymentów w ramach ALICE (Eksperyment Zderzania Wielkich Jonów). Pracujący nad projektem David Evans z Uniwersytetu w Birmingham nie kryje satysfakcji:

Proces wydarzył się w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Polegał na wytworzeniu niesamowicie gęstych, mniejszych od atomu cząsteczek o temperaturze 10 bilionów stopni Celsjusza. W tej temperaturze nawet protony i neutrony, które tworzą jądra atomów, roztapiają się, tworząc gorącą, gęstą zupę zwaną jako plazma kwarkowo-gluonowa.

Zupę? Dobrze wiedzieć, że wszystko odbywa się w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Nie chcielibyśmy, by przez przypadek doszło do większego z miniaturowych Wielkich Wybuchów. [CERN, CERN, Symmetry Breaking, BBC News]

podobne treści

  • kindof

    Czego się boisz? Końca świata? Wolę poznać prawdę za cenę życia, niż do usranej śmierci bać się odkrywać rajemnic. ;)