naukanews

Tak wygląda nowy cel New Horizons?

Dzięki Misji sondy New Horizons dowiedzieliśmy się wiele na temat Plutona. Przelot wokół planety karłowatej trwał jednak dość krótko, a sonda jest już bardzo daleko od Ziemi. Jest to okazja, której NASA nie może zmarnować. Dlatego wyznaczono sondzie nowy cel.

Celem tym jest planetoida 2014 MU69, która znajduje się około 6,5 mld kilometrów od Ziemi, a New Horizons została skierowana w jej stronę już w ubiegłym roku. Do przelotu sondy wokół tego obiektu zostało jednak jeszcze sporo czasu, który postanowiono wykorzystać, by już teraz lepiej poznać odległy obiekt.

Naukowcom udało się zebrać dane na temat 2014 MU69 z kilku teleskopów, na podstawie czego wykonano wizualizację planetoidy. Charakterystyczny kształt skały, który został porównany do „kaczki”, sugeruje się, że być może mamy do czynienia z dwoma skałami, które znajdują się bardzo blisko siebie. Na razie nie jest to jednak pewne.

Cały obiekt ma około 32 kilometrów długości, ale jeśli w rzeczywistości są to dwie skały bardzo blisko siebie, każda z nich ma od 15 do 19 kilometrów długości. 2014 MU69 znajduje się w Pasie Kuipera, a sonda New Horizons, która w tej chwili znajduje się w stanie hibernacji, zbliży się do niej 1 stycznia 2019 roku.

Ilustracja: NASA

podobne treści