news

Tak wygląda alternatywny Facebook

Grupa studentów Uniwersytetu Nowojorskiego uznała, że FB jest zły,
ponieważ nie chroni prywatności użytkowników. Zapowiedzieli stworzenie
nowego serwisu Diaspora, o czym pisaliśmy w maju.

Nowatorski (?) pomysł spotkał się z dużym odzewem. Twórcy Diaspory otrzymali spore wsparcie finansowe od wielu Amerykanów i różnych organizacji, którym widocznie z Zuckerbergiem nie po drodze. Studenci wzięli się więc do pracy i napisali kod strony, więc już możemy podziwiać zrzuty ekranu. Diaspora wygląda… znajomo. Ale być może jestem odosobniona w tej obserwacji:

Każdy użytkownik Diaspory będzie przechowywał swoje dane na własnym komputerze, nie serwerach serwisu. Będzie miał pełną dowolność wyboru, co udostępnia komu.

W obecnej wersji Diaspora umożliwia przesyłanie wiadomości o statusie i zdjęć w czasie rzeczywistym, wynajdywanie znajomych niezależnie od lokalizacji ich komputerów, zarządzanie znajomymi za pomocą „aspektów”, przesyłanie zdjęć i albumów. Każde połączenie jest szyfrowane – na razie za wyjątkiem zdjęć. Nasze rozmowy z konkretną osobą są niewidoczne dla innych.

Co więcej, Diaspora będzie… zintegrowana z Facebookiem i międzynarodowa. Czy dorówna Facebookowi pod względem liczby użytkowników? Kto wie, może zostanie zwyczajnie wykupiona przez Facebooka. [Brian Barrett/giz, Diaspora, TechCrunch]

podobne treści