internet

Tak wygląda 350 000 stron internetowych

Próbowaliście sobie kiedyś wyobrazić Internet? Nie? Na szczęście ktoś już to zrobił.

Pewien Rosjanin postanowił stworzyć mapę Internetu, która porządkuje strony według ich popularności i wzajemnych odniesień. Oczywiście zobrazowanie całego Internetu byłoby zbyt trudne, dlatego Ruslan Enikeev ograniczył się do 350 tysięcy stron ze 196 krajów i dwóch milionów linków pomiędzy nimi.

Każda strona reprezentowana jest przez okrąg a jego wielkość odpowiada ilości odwiedzin. Rezultat wygląda oszałamiająco i osobiście przypomina mi trochę mapy nocnego nieba. Z tą różnicą, że najjaśniejszymi gwizdami na mapie Internetu są takie strony jak Google.com i Facebook.com.

„Jak można się było spodziewać, największe segmenty tworzone są przez strony należące do jednego kraju,” wyjaśnia Enikeev. „Żeby dane były bardziej czytelne strony w domenie jednego kraju są tego samego koloru. Dla przykładu czerwona strefa na górze odpowiada rosyjskiemu fragmentowi Sieci, żółta po lewej chińskiemu a fioletowa po prawej japońskiemu, jasnoniebieska strefa w centrum to amerykański segment itd.”

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie sprawdzili gdzie na tej mapie znajduje się Gizmodo.pl – rosyjski algorytm znalazł nam przyjemne miejsce na orbicie Wikipedii, w okolicach last.fm.

[The Internet Map via Flowing Data]

podobne treści