internet

Tak wygąda jedna z placówek NSA, w której agencja „poprawia” sprzęt sieciowy

Wraz z premierą swojej książki pod tytułem No Place to Hide, Glenn Greenwald ujawnił ponad pięćdziesiąt nowych dokumentów, które świadczą o metodach pracy operacyjnej NSA. Wśród nich znalazły się także szczegółowe opisy tego, w jaki sposób NSA przechwytuje sprzęt sieciowy produkcji amerykańskiej oraz… zdjęcia wykonane w trakcie instalacji na nim trojanów agencji.

Wewnętrzny dokument agencji datowany na czerwiec 2010 roku opisuje ten proces w taki sposób:

„Infrastruktura sieciowa (serwery, routery itd.), która ma trafić do jednego z naszych celów jest przechwytywana. Następnie kierowana jest do tajnej placówki, w której pracownicy Tailored Access Operations/Access Operations (AO-S326) przy wsparciu Remote Operations Center (S321) instalują implanty wprost w urządzeniach elektronicznych celu. Urządzenia te są później pakowane i wysyłane do odbiorców. Wszystko dzieje się ze wsparciem naszych partnerów ze wspólnoty wywiadowczej oraz technicznych czarodziei z TAO.”

Proste? Proste. Utrata zaufania międzynarodowych klientów amerykańskich firm produkujących sprzęt sieciowy – bezcenna.

Nie dziwi więc, że zaprezentowane przez Greenwalda zdjęcia oburzyły między innymi Cisco, które rozpoznało na nich jeden ze swoich produktów:

„W tym tygodniu w mediach pojawiło się kolejne poważne oskarżenie: National Security Agency podjęło kroki, zmierzające do przełamania zabezpieczeń produktów IT znajdujących się w drodze do klientów; między innymi produktów Cisco. Respektujemy zarówno prawa USA, jak i prawa innych państw, które ograniczają eksport produktów do niektórych krajów i klientów. Dlatego powinniśmy móc liczyć na to, że rząd nie będzie wpływał na nasze legalne dostawy (…). Przeciwne działania byłyby nie tylko pogwałceniem prawa do prywatności osób i instytucji na całym świecie, ale także podważałyby zaufanie do naszego przemysłu.”

Niestety okrągłe oświadczenia przemysłu IT raczej nie wpłyną na postępowanie NSA….

Zdjęcie: Ars Technica

podobne treści