video

Tak DARPA wyobrażała sobie dzisiejszą technologię w roku 2001

Nic nie starzeje się tak szybko, jak dywagacje na temat przyszłości. No może poza designem japońskich samochodów. Ale agencji DARPA, kiedy czternaście lat temu tworzyła tę wizję, do pewnego stopnia się to udało.

Agencja, zamawiając w roku 2001 krótki film o nazwie Strategic Cyber Defense, miała jednak pewną przewagę nad innymi, ponieważ jej działania w znaczący sposób pomagają kształtować przyszłość. I choć przewidywany przez nią wygląd urządzeń, jakie miały być wykorzystywane w naszych czasach, podzielił los futurystycznych samochodów, to jednak wiele technologii prezentowanych w powyższym nagraniu rzeczywiście zostało w tym czasie rozwiniętych.

W nagraniu, jakie prezentuje fikcyjny scenariusz konfliktu USA z całkowicie fikcyjnym krajem o nazwie Kuracq (którego granice zupełnym przypadkiem pokrywają się z granicami Iraku), można więc zauważyć ekrany dotykowe, głosowe interface’y komputerów czy automatyczne tłumaczenia głosowe, z których rzeczywiście już dziś korzystamy. Inne technologie, jak na przykład systemy obronne, które mogą same łatać dziury we własnym kodzie, co prawda jeszcze nie istnieją, ale trwają prace nad ich stworzeniem. Trzeba przyznać, że czternaście lat temu DARPA całkiem nieźle poradziła sobie z zadaniem wyobrażenia sobie technologii przyszłości.

podobne treści