ciekawostki

Tak będzie wyglądał przyszły rosyjski załogowy statek kosmiczny

Budowa statku kosmicznego to nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli ma być to statek załogowy. Amerykanie, którzy pozbawieni są obecnie możliwości samodzielnego wysyłania astronautów na orbitę, pracują nad następcami dla promów kosmicznych, ale to pochodzący jeszcze z czasów radzieckich, statek Sojuz, jest dziś podstawowym środkiem transportu orbitalnego. Teraz Rosja pochwaliła się pracami nad budową następcy dla zasłużonego statku.

Prace nad pierwszą wersją statku Sojuz rozpoczęły się jeszcze w latach sześćdziesiątych, kiedy to radzieccy planiści zakładali jeszcze przeprowadzenie własnej załogowej wyprawy na Księżyc. Z planów tych co prawda nic nie wyszło, ale w trakcie projektu powstał statek, który już od dziesięcioleci służy przewożąc ludzi z i na orbitę. W ciągu lat powstało wiele jego wersji i modernizacji, ale inżynierowie Ruskosmosu już jakiś czas temu doszli do wniosku, że należałoby się zastanowić nad zastąpieniem go nowszą konstrukcją. Tak powstał projekt PPTS (Перспективная Пилотируемая Транспортная Система czyli Perspektywiczny System Transportu Załogowego), który do tej pory można było oglądać jedynie na wizualizacjach. Jednak w tym tygodniu odbyły się w Moskwie targi lotnicze MAKS-2015, podczas których Roskosmos postanowił pochwalić się publicznie makietami swojego nowego statku kosmicznego.

Na wystawie zaprezentowano wczesną wersję kapsuły załogowej, która wraz z modułem silnikowym i przyrządowym, ma stanowić całość zdolną do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską sześcioosobowej załogi i 500 kilogramów ładunku, lub dwóch osób oraz 1000 kilogramów. Docelowo ma ona zastąpić zarówno załogowe statki Sojuz, jak i zaopatrzeniowe statki Progress. Statek systemu PPTS budowany jest przez rosyjskie przedsiębiorstwo RSC Energia, które zapowiada na najbliższe miesiące rozpoczęcie testów kapsuły załogowej.

Niestety nie będą to testy orbitalne. W pierwotnych planach miały się one rozpocząć właśnie w tym roku, ale cały projekt ma już spore opóźnienie, a obecne problemy budżetowe Rosji raczej nie pomogą w przezwyciężeniu problemów – teraz testy orbitalne planowane są na rok 2021.

Zdjęcia: Roskosmos

podobne treści