news

Tak będzie wyglądać ogromna arktyczna serwerownia Facebooka

Mark Zuckerberg wyda pięć miliardów koron szwedzkich na najnowszą, pierwszą znajdującą się poza terytorium Stanów Zjednoczonych gigantyczną serwerownię. Wybuduje ją w miejscu tak zimnym, że przez osiem miesięcy w roku będzie chłodzona naturalnymi sposobami.

Wybór Amerykanów padł na mroźne obszary Szwecji – oddalone o sto kilometrów na południe od arktycznego Kręgu Polarnego miasto Luleå. Kwestię chłodzenia serwerów Facebook rozwiązał w dosyć prosty sposób, natomiast problem ewentualnego braku zasilania wybudowaniem aż 42 awaryjnych generatorów (po 14 na budynek), których łączna moc będzie wynosić 120 MW.

Europejskie centrum danych Facebooka będzie się mieścić w trzech budynkach o łącznej powierzchni 28 tysięcy metrów kwadratowych i będzie w całości zasilane energią wytworzoną przez znajdujące się w okolicy elektrownie wodne.

Chłodzony mroźnym skandynawskim klimatem kompleks serwerowni będzie pożerać ilość prądu wystarczającą do zasilenia 40 tysięcy domków jednorodzinnych. Mające przyspieszyć działanie portalu społecznościowego w Europie centrum danych ma zostać oddane do użytku w 2014 roku. [Daily Mail]

podobne treści

 • kierowca.bcde

  W Szewcji, więc „nieznajdującą się poza terytorium Stanów”??

  Chyba winno być „nieznajdującą się _na_ terytorium Stanów” albo „_znajdującą_ się poza terytorium Stanów”. :)

 • kierowca.bcde

  Coś mi się tu nie zgadza… W oryginalnym artykule napisane jest, że kompleks będzie potrzebował 120 MW energii. Jednym megawatem można zasilić ~1000 gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę, że autor tłumaczenia przeliczył to na domki jednorodzinne, to przyjmijmy, że 1 MW „uciągnie” ich „tylko” 500. Tak więc skoro serwerownia będzie potrzebowała 120 MW, to jest to równowartość poboru dla 60 tysięcy(!), a nie 40 domków.

 • joda

  i znowu błędy w artykule… jakos to już nie dziwi

 • fa

  czas wypisac sie z Facebooka. tylko jak to zrobic

 • adamschodowy

  czajnik: 2kW, pralka: 2kW, suszarka: 2kW, pompa wodna 500W, lodówka 300W, oświetlenie oszczędne 100-500W, czyli lepiej liczyć 10kW na gospodarstwo. zakładając że nie grzejemy prądem. Wychodzi 12 tys domów. Ale przy 120MW grzania oszczędność na jakichś 5MW wentylacji to żadna rewelka. Za to uzyskanie 120MW ze strumieni… chłopak musi lubić ryzyko