nauka

Tajemniczy kamień nagle pojawił się przed marsjańskim łazikiem

Po prawie dziesięciu latach misji, naukowcy nadzorujący pracę łazika Opportunity byli przekonani, że wiedzieli już chyba wszystko. Tymczasem Czerwona Planeta i tak ich zaskoczyła – po lewej zdjęcie wykonane przez łazik 3528 marsjańskich dni po lądowaniu. Po prawej zdjęcie tego samego miejsca wykonane 12 dni później. Znajdź trzy różnice?

Pierwszą jest oczywiście data wykonania zdjęcia, drugą trochę inny kąt ustawienia kamery. Trzecią, najbardziej zaskakującą różnicą, jest skała, która nagle znalazła się przed obiektywem Opportunity.

„Wielkością i kształtem przypomina trochę pączka. Jej pojawienie się było dla nas całkowitą niespodzianką (…). Byliśmy całkowicie zaskoczeni,” opowiadał podczas spotkania podsumowującego dziesięć lat misji łazika Opportunity Steve Squyres z NASA JPL.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze w jaki sposób kamień, nazwany przez nich Pinnacle Island, nagle pojawił się przed łazikiem, ale można raczej wykluczyć interwencję Marsjan. Aktualnie naukowcy z JPL mają dwie hipotezy, które mogą wyjaśnić tak nagłe pojawienie się nowego elementu marsjańskiego krajobrazu. Pierwsza zakłada, że Pinnacle Island jest odpryskiem jakiegoś meteorytu, który dopiero co spadł w okolicy. Druga zakłada, że jest to kamień, który został przesunięty przez koła łazika. A właściwie przez jedno z nich, które jakiś czas temu się zacięło.

„Podkreślam, że nie wiem tego na pewno, ale jestem przekonany, że zdarzyło się to kiedy łazik obracał się około dwóch metrów od miejsca, w którym znajduje się teraz ten kamień. Kiedy robi się zakręt na skalnym podłożu, [uszkodzone] koło będzie darło o podłoże, przez co niektóre kamienie mogą zostać przez nie przesunięte.

Kamień uprzejmie obrócił się do góry nogami, dzięki czemu będziemy mogli zbadać tę jego część, która od milionów lat nie była wystawiona na bezpośrednie działanie marsjańskiej atmosfery. Mieliśmy po prostu dużo szczęścia,” wyjaśnia Squyres.

Na razie jest to najbardziej prawdopodobna hipoteza, ale jeszcze kilka dni zajmie ostateczne ustalenie skąd wziął się ten tajemniczy kamień. Naukowcy z programu Opportunity nie przepuszczą tej okazji.

Zdjęcie: NASA JPL

podobne treści