news

Tajemniczy bezzałogowy wahadłowiec wojskowy ląduje

Po 225 dniach na orbicie okołoziemskiej, wojskowy wahadłowiec X-37B wylądował w kalifornijskiej bazie Vandenberg. Mamy okazję oglądać jego nocny powrót zarejestrowany przez kamery termowizyjne. Było to pierwsze w pełni automatyczne lądowanie pojazdu kosmicznego na terenie USA. W 1988 roku podobne osiągnięcie udało się Rosjanom, którzy sprowadzili na Ziemię prom Buran.

Tajemniczy program lotów kosmicznych nazywany jest przez przedstawicieli amerykańskich Sił Powietrznych „laboratorium”, być może dlatego, że militaryzacja kosmosu jest oficjalnie zabroniona. Bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny nigdy jednak nie lądował w bazie wojskowej.

X-37B zostanie teraz poddany badaniom, by sprawdzić, jak sobie poradził z przeciążeniami podczas pobytu na orbicie i przechodzenia przez atmosferę. Najprawdopodobniej nie poznamy szczegółowych wyników badań, ponieważ projekt jest tajny.

Start drugiego, podobnego wahadłowca, który także zostanie wyprodukowany dla U.S. Air Force przez Boeinga, przewidziany jest na wiosnę 2011 roku.

Teorii na temat przeznaczenia wojskowych wahadłowców jest wiele: niszczenie wrogich satelitów, szpiegowanie, wyprowadzanie na spacer obcych ze Strefy 51. Ok, ta ostatnia ewentualność pojawia się w relacjach prasowych najrzadziej. [SpaceFlightNow]

podobne treści

  • kuba.plazma

    mały jakiś