naukanews

Tajemnica wymierania pszczół

W ciągu ostatnich pięciu lat, 20 – 40 procent pszczelich kolonii w USA doświadczyło „załamania populacji”. Innymi słowy, masowego wymierania. Pojawiły się dziesiątki teorii próbujących odkryć przyczynę problemu, od pestycydów, przez żywność modyfikowaną genetycznie, po sygnały telefonów komórkowych (!).

Jak pisze NYT, zagadkę postanowili rozwiązać naukowcy wojskowi przy współpracy entomologów. Doszli do wniosku, że pomór pszczół spowodowała piekielna kombinacja grzybu i wirusa. Połączenie mikrobów czyni spustoszenie w układzie trawiennym owadów.

Od pewnego czasu wiadomo było o rozpowszechnieniu grzyba N. ceranae w ulach, ale odkrycie wirusa DNA jest nowością i tłumaczy, dlaczego wymieranie odbywa się na tak masową skalę. Grzyb i wirus lepiej rozwijają się w chłodnym i wilgotnym środowisku.

Chore pszczoły odlatują z ula, by umrzeć w samotności. Entomolodzy podkreślają, że utrudnia to dokonywanie pszczelich autopsji. Nie wiedzą dokładnie, dlaczego pszczoły tak się zachowują, ale podejrzewają, że choroba może prowadzić do uszkodzenia orientacji w przestrzeni albo do „pszczelego szaleństwa”.

Cieszmy się miodem, póki jest. [Casey Chan/giz, NY Times, New Scientist, zdjęcie: wherethebeesat]

podobne treści

 • detal

  Bardziej podobało mi się wytłumaczenie doktora z „Doctor who” (se4 ep12-13) i kto wie, może faktycznie pszczoły to obcy. Jeśli tak jest to czaka nas nie lada przygoda. :)

 • Opierzona

  Zwłaszcza że pszczoła na zdjęciu to osa albo szerszeń.

 • mt

  ale pszczoły to nie tylko miód! wszystko co kwitnie nie da rady wydawać owoców. Nie będzie jabłek, czereśni a co jeszcze wymrze bez tego to już trudno oszacować… Katastrofa

 • robbocoopper

  Czytałem, że winne są produkty firmy BAYER