news

Szwedzka prokuratura umorzyła postępowanie wobec Assange’a

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o tym, że postępowanie w sprawie rzekomego gwałtu, które prowadzone było od siedmiu lat przeciwko założycielowi WikiLeaks, zostało umorzone. Brytyjska policja zapowiedziała jednak, że i tak go aresztuje, jeśli opuści londyńską ambasadę Ekwadoru.

Julian Assange, który od lat zaprzecza tym zarzutom, od 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji. Według niego, po przekazaniu szwedzkim władzom, zostałby wydany USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami amerykańskimi dotyczącymi wojska i dyplomacji. W kwietniu prezydent USA Donald Trump oświadczył, że poprze każdą decyzję ministerstwa sprawiedliwości, by oskarżyć Assange’a.

„Ten dzień jest znaczącym zwycięstwem dla mnie i dla systemu praw człowieka ONZ,” stwierdził Assange przemawiając do grupy swoich zwolenników z balkonu ambasady.

Tymczasem brytyjska policja zapowiedziała już, że i tak go zatrzyma jeśli opuści on teren ambasady Ekwadoru, ponieważ ścigany jest rónież brytyjskim nakazem aresztowania za niestawienie się w sądzie w 2012 roku mimo wpłacenia kaucji. Za to przestępstwo grozi mu do roku więzienia.

Zdjęcie: Flickr/acidpolly

podobne treści