naukazdrowie

Szwedzcy lekarze chwalą się sukcesem pionierskich operacji przeszczepu macicy

Dziewięć kobiet w Szwecji przeszło już pionierską operację przeszczepu macicy, chwali się zespół lekarzy z Uniwersytetu w Göteborgu. Kolejnym krokiem w ich badaniach będzie próba donoszenia ciąży.

Kobiety, które mają około trzydziestu lat, urodziły się bez macicy, lub z powodu raka szyki macicy musiały się poddać operacji jej usunięcia. Teraz biorą udział w badaniach, których celem jest sprawdzenie, czy możliwe jest przeszczepienie macicy w taki sposób, by kobieta mogła zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Organy do przeszczepów pobrano od krewnych.

Podczas operacji nie połączono przeszczepionych macic z jajowodami pacjentek, więc kolejna faza badań polegać będzie na próbach zapłodnienia in vitro z pobranych wcześniej od nich komórek jajowych. Lekarze mają nadzieję, że uda się przeprowadzić procedurę, a zoperowane przez nich pacjentki zajdą w ciążę. Niestety, nawet jeśli tak się stanie, przeszczep nie będzie stały – kobiety będą musiały przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu, ale jednocześnie mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka lub cukrzycę. Dlatego maksymalnie po drugiej ciąży, lekarze planują usunąć przeszczepione macice.

„To całkowicie nowy rodzaj operacji,” mówi dr Mats Brännström, szef katedry ginekologii i położnictwa Uniwersytetu w Göteborgu. „Nie ma żadnego podręcznika, którym moglibyśmy się posiłkować.”

Podobne próby przeprowadzane były już w przeszłości przez lekarzy z Turcji i Arabii Saudyjskiej, jednak jeszcze żadne dziecko nie urodziło się dzięki tej metodzie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i z Węgier planują przeprowadzić podobne operacje, ale to badania prowadzone w Szwecji są najbardziej zaawansowane.

Zdjęcie: Flickr/harinaivoteza

podobne treści