newswynalazki

Szwecja: drony dostarczą defibrylatory?

Rozwój dronów pozwala myśleć o ich zastosowaniu w coraz szerszej większej ról. Jakiś czas temu holenderscy naukowcy myśleli o wykorzystaniu ich do dostarczania defibrylatorów potrzebującym. Teraz badacze z Karolinska Institute testują ten pomysł w Szwecji.

Szwecja jest dużym krajem. A nawet bardzo dużym, zamieszkałym do tego przez relatywnie niewiele osób. Zwłaszcza w północnej i zachodniej części kraju, którą porastają obfite lasy. Właśnie do takich, odległych od większych ośrodków miejsc, badacze z Karolinska Institute chcieliby wysyłać dorny z defibrylatorami, by szybciej dotrzeć do osób przechodzących atak serca.

Przeprowadzone przez nich testy polegały na tym, że drony startowały ze stacji straży pożarnej na terenach niezurbanizowanych znajdującej się maksymalnie 10 kilometrów od miejsca testowego wezwania. Maszyny testowano na trasach, które w przeszłości były już pokonywane przez ambulansy. Jak nietrudno się domyślić, drony były szybsze niż samochody – średni czas przylotu bezzałogowca wyniósł 5 minut i 22 sekundy, czyli dużo szybciej niż w przypadku danych interwencji ambulansów, które trwały aż 22 minuty.

Jest to o tyle istotne, że według badań każda minuta, która upływa pomiędzy atakiem serca a pojawieniem się pomocy zmniejsza szanse na przeżycie o 10 procent.

Jacob Hollenberg, szef projektu, uważa, że wprowadzenie dronów do szwedzkiej służby zdrowia to bardzo dobry pomysł. Mogłyby się one pojawić w służbach ratowniczych w ciągu najbliższych dwóch lat.

Zdjęcie: FlyPulse

podobne treści