newswynalazki

Szwecja: broń z drukarki 3D pojawia się coraz częściej

Policja w Malmö donosi o coraz częstszych przypadkach zarekwirowania broni palnej stworzonej przy pomocy drukarek 3D. W ciągu ostatnich miesięcy już dwa razy, w niezwiązanych ze sobą sprawach, odkryto w tym mieście broń palną wyprodukowaną w ten sposób. W jednym z przypadków był to pistolet maszynowy.

Policyjni eksperci przetestowali odnalezioną broń, która okazała się być w pełni sprawna. W przypadku pistoletu maszynowego chodzi o konstrukcję, która przypominała czeskiego Skorpiona, ale przerobionego na inny kaliber. W obu przypadkach broń została stworzona przez zeskanowanie poszczególnych elementów zwykłej broni i odtworzenie ich przy pomocy drukarki 3D. Jedynie w przypadku niektórych elementów przestępcy musieli posłużyć się tradycyjnymi częściami, jednak zdecydowana większość elementów tych broni powstała dzięki drukarce 3D.

Jest to oczywiście problem, z którym z czasem coraz częściej będą musiały się zmierzyć prawodawcy oraz organy ścigania. Jak słusznie podnosi Stefan Sintéus, komendant policji w Malmö, nie jest możliwe zakazanie korzystania z drukarek 3D, a samo drukowanie elementów broni nie jest w Szwecji zakazane:

„[Jednakże] oczywistym jest, że celem jest złożenie tych części w całość, by powstała broń. Jedynym elementem, którego brakuje jest lufa i zamek. Dlatego wzywam do dyskusji na temat tego, co w takich przypadkach uznawane byłoby za przestępstwo.”

Niestety nie jest to rzeczywistość tylko szwedzka. Prędzej czy później wszyscy będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.

podobne treści