news

Szwajcaria nie wyda Snowdena USA jeśli ten przyjedzie zeznawać przeciwko NSA

Do grona państw, które gotowe są zagwarantować bezpieczeństwo Edwardowi Snowdenowi dołączyła wczoraj Szwajcaria. Helweci nie zrobią tego jednak z dobroci serca – Snowden musiałby zeznawać przeciwko NSA.

W dokumencie, o którego przygotowanie zwrócono się jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, szwajcarski prokurator generalny stwierdził, że jego kraj zagwarantuje bezpieczeństwo Snowdenowi pod warunkiem, że ten zgodzi się przyjechać zeznawać przeciwko NSA. Według szwajcarskiego prokuratora generalnego nie zostanie on wydany USA, ponieważ prawo tego kraju zabrania ekstradycji w przypadku, gdyby „działania stanowiły przestępstwo polityczne, lub wniosek [o ekstradycję] był umotywowany politycznie.” Szwajcarzy najwyraźniej uważają, że właśnie tak jest w przypadku Snowdena.

Jedyną rzeczą, która teoretycznie mogłaby przeszkodzić w tym, by Snoweden zeznawał w Szwajcarii przeciwko NSA, są „zobowiązania międzyrządowe wysokiego szczebla”, jednak biuro szwajcarskiego prokuratora generalnego nie posiada informacji o tym, czy takie zobowiązania istnieją.

Szwajcarski prawnik Snowdena, Marcel Bosonnet, jest zadowolony z takiego obrotu sprawy. Stwierdził także, że jego klient jest zainteresowany złożeniem zeznań w tym kraju.

podobne treści