news

Szwajcaria: dron pocztowy rozbił się niedaleko grupy przedszkolaków

Coraz więcej firm kurierskich patrzy na drony z nadzieją, że już w niedługiej przyszłości będą one narzędziem pozwalającym na jeszcze szybsze i tańsze dostarczanie przesyłek. Trochę inne zdanie na ten temat ma szwajcarska poczta, która właśnie zawiesiła swój program bezzałogowców do odwołania.

Szwajcarska poczta od roku współpracuje z producentem dronów, firmą Matternet. W jej ramach drony firmy realizują szybkie przeloty pomiędzy szpitalami w Zurychu, Bernie i Lugano niosą jako ładunek próbki laboratoryjne. W tym czasie przeprowadzono już około 3 tysiące udanych lotów, które okazały się być świetnym rozwiązaniem przyspieszającym wykonanie niezbędnych badań jednocześnie zmniejszając koszty transportu, który do tej pory odbywał się samochodami.

Niestety, doszło do dwóch wypadków, które spowodowały, że cały program został wstrzymany do odwołania. Pierwszy z nich miał miejsce pod koniec stycznia, kiedy to podczas lotu z próbkami krwi jeden z dronów uległ awarii. System awaryjnego lądowania otworzył spadochron i nie byłoby większego problemu, gdyby nie to, że urządzenie wylądowało… w wodzie. Incydent ten spowodował zawieszenie lotów na trzy miesiące, a w tym czasie Matternet ulepszył system GPS oraz poprawił układ zasilania.

Drugi wypadek był jednak już trochę groźniejszy i miał miejsce niedawno. Jak podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung, na które powołuje się Rzeczpospolita, już po dwóch minutach lotu bezzałogowiec rozwinął awaryjny spadochron. Jednak linka łącząca urządzenie ze spadochronem, została przecięta przez jeden z wirników urządzenia, przez co dziesięciokilogramowe urządzenie spadło jak kamień kilkadziesiąt metrów od grupy przedszkolaków. Na szczęście nic nikomu się nie stało, ale szwajcarska poczta wstrzymała wszystkie loty swoich bezzałogowców.

Nie zostaną one wznowione, dopóki Matternet nie zmodyfikuje maszyn w taki sposób, że spadochron utrzymywany będzie za pomocą dwóch linek, które dodatkowo mają zostać wzmocnione oplotem metalowym. Ponadto sygnał ostrzegający o awaryjnym lądowaniu ma stać się głośniejszy.

Ilustracja: Matternet

podobne treści