wynalazki

Sztuczne mięśnie przyszłością robotyki?

Możliwości współczesnych robotów są imponujące, ale i tak nadal nie potrafią one do końca odwzorować płynnych ruchów organizmów biologicznych. Dużym krokiem do przodu byłoby odwzorowanie działania mięśni i właśnie tym zajmują się naukowcy z japońskiego Suzumori Endo Robotics Laboratory.

Postanowili oni dosłownie odwzorować ludzkie mięśnie szkieletowe przy pomocy wiązek sztucznych mięśni, którymi pokryli model szkieletu człowieka. Wiązki te zostały przymocowane w dokładnie tych samych miejscach, w których znajdowałyby się prawdziwe ścięgna, dzięki czemu zbudowany w ten sposób robot ma praktycznie takie zakres ruchu jak człowiek.

Oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Japońscy badacze skupili się bowiem na dokładnym odwzorowaniu budowy kończyn, więc nie na razie nie ma co liczyć na to, że robot ten będzie robił brzuszki. W najbliższej przyszłości nie będzie też samodzielnie chodził, ponieważ sterowane impulsami elektrycznymi sztuczne mięśnie nie działają tak szybko, jak prawdziwe, więc zachowanie równowagi jest dużo trudniejsze. W rezultacie maszyna taka może się poruszać, ale cały czas musi robić to z pomocą dodatkowej uprzęży, dzięki której nie przewraca się przy pierwszym kroku.

Na razie więc jeszcze daleko do powstania humanoidalnych robotów podobnych do tych z Terminatora.

podobne treści