news

Sztuczna nerka gotowa, ale czeka na miniaturyzację

Naukowcy przedstawili prototyp urządzenia, które mogłoby uwolnić osoby cierpiące na niedoczynność nerek od trudu dializ oraz konieczności oczekiwania na przeszczep. Urządzenie nie wymagałoby dodatkowego, sztucznego źródła zasilania.

Prototyp to owoc współpracy aż dziesięciu zespołów badawczych. Na jego czele stanął Shuvo Roy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Naukowcy stworzyli sztuczną nerkę, która zastępuje funkcje organicznego narządu, ale na razie jest wielkości całego pokoju. Gdy uda się ją zmniejszyć do wielkości filiżanki, będzie mogła zostać wszczepiona pacjentom oczekującym na przeszczep.

Nerka słada się z tysięcy nanofiltrów umieszczonych w „biofiltrze”, który ma usuwać toksyny z krwi. „Hemofiltr” z kolei naśladowałby funkcje metaboliczne prawdziwej nerki, w tym regulowanie gęstości wody. Dzięki wykorzystaniu naturalnego ciśnienia krwi, system nie wymagałby sztucznej pompy.

Obecny system leczenia osób cierpiących na schorzenia nerek opiera się na uciążliwych dializach oraz przeszczepach, przy czym we wszystkich krajach dawców jest znacznie mniej niż oczekujących. Funkcje nerki są tak skomplikowane, że dotychczas naukowcom nie udało się zaprojektować urządzenia, które zastępowałoby naturalny organ. [Rebecca Boyle – PopSci, ScienceDaily]

podobne treści