news

Sztuczna Inteligencja wspomoże prace Senatu?

Wygląda na to, że najnowsze technologie mogą niebawem zawitać na Wiejskiej. Jak donosi Rzeczpospolita, Kancelaria Senatu chciałaby w wyższej izbie polskiego parlamentu uruchomić sztuczną inteligencję.

Nie, nie szykuje się nam głęboka, dystopijna reforma ustrojowa, w ramach której obecnych stu senatorów zastąpionych zostałoby przez sztuczną inteligencję. Kancelaria Senatu chciałaby zamówić system, który miałby automatycznie rozpoznawać przemawiających senatorów, nawet wtedy gdy nie są widoczne ich twarze, i na podstawie obrazu z kamer i mikrofonów tworzyć stenogramy z posiedzeń. System ma też identyfikować członków rządu oraz innych gości, choć tu nie jest wykluczona niewielka pomoc obsługi. Program miałby też sam się uczyć, odróżniać osoby mówiące w tym samym czasie, i znać podstawowe zwroty po angielsku i łacinie.

Jak pisze Kancelaria Senatu na stronach programu GovTech Polska:

„Automatyzacja procesów wewnętrznych ułatwi i przyspieszy pracę nad transmisją i dokumentacją z posiedzeń Senatu i komisji senackich. Wprowadzenie sztucznej inteligencji i automatyzacja procesów wewnętrznych pomoże wyeliminować tzw. błędy ludzkie. Rozpoznawanie mówców na podstawie głosu i obrazu oraz narzędzi do wspomagania transkrypcji wypowiedzi wprowadzi szereg usprawnień i służyć będzie do wyeliminowania ryzyk związanych z procesem.”

O wyzwaniach związanych z opracowaniem takiego systemu urzędnicy Kancelarii Senatu chcą rozmawiać dziś z uczestnikami odbywającej się w ramach Cracow Tech Week konferencji Impact CEE.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści