naukanews

Sztuczna Inteligencja może wykrywać raka płuc

Algorytmy sztucznej inteligencji już teraz mają wiele zastosowań, ale to nie znaczy, że nie można wymyślić nowych. Mogą na przykład pomóc w diagnozowaniu raka. I są w tym skuteczniejsze niż ludzie.

Inżynierowie Google we współpracy z naukowcami z Northwestern University opracowali algorytm, który umożliwia wykrycie raka płuc na podstawie zdjęć rentgenowskich. Jak twierdzą jego twórcy, jest on w tym zadaniu skuteczniejszy, niż radiolodzy z kilkuletnim doświadczeniem.

Jak twierdzą twórcy sztucznej inteligencji, wykrywa ona raka płuc na podstawie analizy zdjęć rentgenowskich o 5 procent częściej niż człowiek, o 11 procent częściej też odróżnia fałszywe objawy od prawdziwych.

W trakcie prac nad tym rozwiązaniem, naukowcy nauczyli swój model AI rozpoznawania raka płuc na podstawie 42 tysięcy zdjęć rentgenowskich wykonanych 15 tysiącom pacjentów.

„Większość oprogramowania, z którego korzystamy jako lekarze, zaprojektowano z myślą o opiece nad pacjentami, nie o badaniach,” mówi Dr. Mozziyar Etemadi, współautor badania. „Przez ponad rok cały nasz zespół pracował intensywnie by przygotować dane na potrzeby tego fascynującego projektu. Możliwość współpracy ze światowej sławy naukowcami z Google, by dzięki ich niespotykanym umiejętnościom stworzyć coś, co potencjalnie może pomóc uratować dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, była prawdziwym przywilejem.”

Rak płuc to najczęstszy i jeden z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych, na który umiera rocznie na całym świecie około 1,6 miliona osób. Według danych WHO stanowi on najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Poprawa wykrywalności w tym zakresie może potencjalnie przyczynić się do uratowania wielu osób.

Ilustracja: Flickr/veritatem

podobne treści