biznes

Szlachetne technologie

Jonathan Ive z Apple`a właśnie uzyskał tytuł szlachecki. Nie on pierwszy i pewnie nie ostatni, bo tych królów technologii, którzy przed imieniem i nazwiskiem mogą sobie pisać ”Sir” paru już mamy.

Sir Jonathan Ive

Ive, przepraszam, Sir Jonathan Ive to 45-letni obecnie pochodzący z Londynu designer, który dołączył do ekipy Apple dokładnie 20 lat temu. Może nie przyczynił się w żaden sposób do rozwoju technologicznego korporacji z Cupertino, ale jego minimalistyczny styl odcisnął swoje piętno na tym, z czego Apple jest dzisiaj między innymi znane – wyglądzie swoich produktów. To właśnie Ive, przepraszam, Sir Jonathan Ive narysował na deskach kreślarskich iPoda i iPada, a teraz nagrodzony został tytułem szlacheckim za ”zasługi dla projektowania i przedsiębiorczości”.

Sir Clive Sinclair

Prawdziwa legenda. I to legenda od 72 lat chodząca, oddychająca i żyjąca między nami. Urodzony w roku 1940 Sinclair, członek Mensy, do historii przeszedł jako konstruktor, twórca i ogólnie rzecz biorąc mózg stojący za takimi komputerami jak ZX-80, ZX-81 i przede wszystkim ZX Spectrum. Ten ostatni sprzedał się w ponad pięciu milionach egzemplarzy, podbijając z racji swojej ceny co biedniejsze rynki, a jednocześnie stał się jednym z kultowych komputerowych produktów lat osiemdziesiątych. W 1983 Clive Sinclair otrzymał za to z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Firma Sinclair Research Ltd. istnieje do dzisiaj i rozwija koncepcje Sir Clive`a Sinclaira.

Sir Tim Berners-Lee

Gdyby nie ten człowiek, dzisiaj nie czytalibyście tego tekstu, ani zresztą żadnego innego na Gizmodo. 57-letni obecnie Berners-Lee najpierw przez półtora roku pracował w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie napisał program do przetrzymywania informacji  korzystający z wielu relacji (wewnętrznych powiązań). Nazwał go Enquire. Później pomysł, który legł u podstaw Enquire stał się on podstawą dla idei World Wide Web. Czyli WWW. Czyli… Wiadomo czego. Prace te kontynuował Berners-Lee dalej, aż WWW z idei ciałem i kodem się stało. Od 2004 szlachcic za za ”wkład w ogólnoświatowy rozwój Internetu”.

Sir James Dyson

Tutaj nieco z innej beczki. A raczej z nieco innego worka. Sir James Dyson, dziś liczący sobie 65 lat, to znany angielski projektant urządzeń przemysłowych. Z czego znany najbardziej? Z tego, że został wynalazcą bezworkowego odkurzacza działającego na zasadzie wykorzystania separacji cyklonicznej. Nie pytajcie mnie, co to jest separacja cykloniczna (choć jeśli bardzo chcecie, to pytajcie, po prostu nie odpowiem). Fakt jednak pozostaje taki, że udało mu się za to dostać tytuł szlachecki. Mało tego, jego majątek jest wyceniany na ponad miliard funtów.

podobne treści