news

Szkoła gladiatorów z czasów Imperium Rzymskiego namierzona w Austrii

Zespół europejskich archeologów znalazł na przedmieściach Wiednia budowlę sprzed dwóch tysięcy lat. To pierwsza szkoła gladiatorów, jaką odkryto poza terenem współczesnych Włoch. Wykopaliska pozostają pod ziemią, ale za pomocą radarów udało się stworzyć bardzo szczegółową mapę obiektu.

Szacuje się, że podobnych szkół mogło być około setki, ale wiele pozostaje nieodkrytych. Z pewnością sensacją archeologiczną jest znalezienie takiego obiektu na terenach włączonych do Imperium.

Odkrycie jest dziełem historyków, archeologów i geologów pracujących dla wiedeńskiego Instytutu Wizualizacji Archeologicznych i Archeologii Wirtualnej im. Ludwiga Boltzmanna.

Poszukiwania rozpoczęto na terenie rzymskiego miasta Carnuntum położonego 60 kilometrów na wschód od Wiednia. Odkopano już tam m.in. piękne amfiteatry. Nowo opisana szkoła może, zdaniem archeologów, konkurować nawet ze słynną rzymską Ludus Magnus.

Kompleks składa się z 40 małych cel do spania, wielkiej łaźni, sali ćwiczeń z podgrzewaną podłogą i przyległymi pomieszczeniami administracyjnymi. Tuż przy murach szkoły zlokalizowano cmentarz, na którym chowano zabitych podczas ćwiczeń. Zważywszy, że gladiatorzy byli zazwyczaj niewolnikami, jeńcami, zbiegłymi więźniami, ich śmierć nie budziła wielkiego poruszenia.

Archeolodzy nie mogą się doczekać rozpoczęcia wykopalisk. Liczą na odnalezienie egzemplarzy zbroi, broni, monet, naczyń i sztućców. Rzecznik Instytutu powiedział, że konstrukcja zdradza podobieństwo do rzymskiego Koloseum i amfiteatru przy szkole Ludus Magnus, więc gmachy mogą imponować rozmachem.

W Carnuntum
mieściła się stolica rzymskiej prowincji Panonia, która oprócz terenów współczesnej Austrii i Węgier obejmowała znaczny obszar Bałkanów. Stacjonował tu Legion XV Apollinaris. [Spiegel, Daily Mail, AP News, zdjęcie: AP Photo/Ronald Zak]

podobne treści