biznesWiadomość główna

Szefowa DARPA przechodzi do Google

Regina Durgan, szefowa największej obecnie fabryki wynalazków, opuści w najbliższym czasie kierownicze stanowisko w rządowej agencji by objąć posadę w Google. Jak wyraził się rzecznik prasowy DARPA, nie mogła odrzucić oferty „tak innowacyjnej firmy”.

Nacisk, jaki podczas swojej pracy Durgan kładła na kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni oraz na nowe metody produkcji, zdobyły jej takie uznanie w Białym Domu, że agencja, jako jedna z nielicznych, prawie wcale nie odczuła cięć budżetowych. To właśnie jej podejście otworzyło DARPA na potencjał hackerów i crowdsourcingu. Zdobyła także uznanie wojskowych przenosząc część środków z długoterminowych badań na rozwiązywanie problemów polowych.

Przedstawiciele Departamentu Obrony rozpływają się więc w regulaminowych pochwałach jednak prawda nie jest aż tak różowa. Pentagon wszczął oficjalne śledztwo w sprawie setek tysięcy dolarów przyznanych przez DARPA w formie grantów badawczych RedX Defense – przedsiębiorstwu, którego jednym z właścicieli jest właśnie Durgan. Kolejny audyt sprawdza wszystkie inne kontrakty podpisane przez agencję podczas trzyletnich rządów Durgan, by sprawdzić, czy nie doszło do innych nieprawidłowości.

Oficjalnie śledztwo Departamentu Obrony nie miało najmniejszego wpływu na decyzję Durgan. Jedynym powodem, dla którego opuszcza ona Pentagon jest nieodparta ochota by pracować dla Google.

Abstrahując już od podejrzeń, które spowijają aktualnie Reginę Durgan, zastanówmy się na chwilę co taki nabytek oznacza dla Google. Firma z Mountain View w ciągu kilku najbliższych tygodni pozyska wyjątkowo doświadczoną pracowniczkę, która przez ostatnie lata miała dostęp do wszystkich najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów badawczych jakie prowadzi obecnie USA. Nie ma takiego NDA na świecie, które powstrzyma ją przed przeniesieniem choćby części myślenia, jakie musi panować w DARPA do nowej pracy. Zwłaszcza, że Durgan prawdopodobnie stanie na czele jednego z pionów Google.

Nie wyobrażam sobie, żeby miała się tam zajmować czymś innym niż rozwojem najnowszych technologii. W najbliższych kilku latach możemy się więc spodziewać bardzo innowacyjnych rozwiązań.

[Wired]

podobne treści