news

Szczegóły śmierci Gagarina odtajnione po 45 latach

27 marca 1968 roku, niecałe siedem lat po swoim historycznym locie w kosmos, Jurij Gagarin zginął w katastrofie samolotu treningowego MiG-15UTI. Tyle wiadomo od 45 lat. Ale szczegóły dotyczące katastrofy do teraz były owiane tajemnicą.

Oficjalne śledztwo zakończyło się ustaleniem, że samolot, którym lecieli Gagarin oraz instruktor lotniczy Władimir Sieriogin, rozbił się, ponieważ piloci starali się uniknąć zderzenia z innym obiektem, takim jak na przykład balon meteorologiczny. W tym celu wykonali manewr, który doprowadził do tego, że samolot wpadł w korkociąg i rozbił się. Była to wersja dość wygodna, zwłaszcza, że ekipy poszukiwawcze znalazły w okolicy miejsca katastrofy szczątki balonu.

„Wersja ta jest wiarygodna dla cywili, ale nie dla profesjonalistów,” mówi kosmonauta Aleksiej Leonov (pierwszy spacer kosmiczny), który brał udział w dochodzeniu i od ponad 20 lat starał się o odtajnienie okoliczności śmierci swojego kolegi. Teraz dostał zgodę na przedstawienie prawdziwych okoliczności zdarzenia pod warunkiem, że nie ujawni personaliów osób zaangażowanych w wypadek. „W rzeczywistości wszystko odbyło się w inny sposób,” mówi Leonov.

Feralnego dnia Gagarin i Sieriogin wystartowali do prostego lotu treningowego, który jednak odbywał się w dość ekstremalnych warunkach pogodowych. Po wykonaniu założonych manewrów załoga zameldowała, że wraca do bazy. W tym samym czasie nad poligonem w okolicach miasta Kirżacz, miały się również odbywać testy myśliwca Su-15. Gagarin, Sieriogin, a przede wszystkim kontrola lotów, wiedzieli o tym doskonale, ale nie było żadnego zagrożenia, ponieważ samolot miał znajdować się na wysokości powyżej 10 tysięcy metrów.

Niestety, Su-15, który zamiast na wysokości 10 kilometrów, znajdował się tylko 500 metrów nad ziemią. Ponieważ padał deszcz ze śniegiem a warunki do lotów były złe, ani załoga MiGa ani pilot Su-15, nie zauważyli, że znajdują się niebezpiecznie blisko siebie. W rezultacie pilot Su-15 przeleciał z bardzo dużą prędkością tuż obok samolotu Gagarina i Sieriogina, wtrącając ich w korkociąg.

Wcześniejszy oficjalny raport został sfabrykowany, ponieważ tak rażące zaniedbanie procedur bezpieczeństwa byłoby kompromitacją dla ówczesnych władz. Zwłaszcza, że rezultatem była śmierć pierwszego człowieka, który poleciał w kosmos, czyli bohatera Związku Radzieckiego. Tożsamość pilota, który przyczynił się do jego śmierci nadal nie została, i prawdopodobnie nie zostanie, ujawniona.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści