designnews

Sygnalizacja świetlna przyszłości jest… wykrzyknikiem

Stambuł stanie się rajem dla miłośników znaków interpunkcyjnych. Nowe sygnalizatory drogowe będą miały kształt wykrzykników. Dlaczego Turcy zdecydowali się na taki wybór?

Głównie dlatego, że taki kształt przyciąga wzrok. Trzeba przyznać, jasne, że wykrzyknik parę metrów nad ulicą przyciągnie wasz wzrok! Ponadto, czerwone światło jest większe, wyraźniejsze, aby podkreślić konieczność zatrzymania się na skrzyżowaniu. Sygnalizatory można łatwo ustawiać pod żądanym kątem, a także łączyć w segmenty (np. ze strzałką warunkowego skrętu w prawo).

Oprócz zmian w kształcie, w sygnalizatorze znajdą się dwie niespotykane wcześniej technologie. Pierwszą z nich jest wykorzystanie diod PHOLED, które wykorzystują zjawisko fosforescencji, przez co są niesamowicie energooszczędne. Drugą technologią jest rozpoznawanie osób niewidomych, a także niepełnosprawnych ruchowo i ostrzeganie kierowców o ich obecności. Taka osoba musiałaby posiadać przy sobie pewne urządzenie lub czip identyfikujący (tak przynajmniej wynika z grafiki). Sygnalizator pokieruje niewidomych, aby bezpiecznie przekroczyli ulicę.

Nie wiadomo do końca kiedy nowatorska sygnalizacja świetlna znajdzie się w Stambule. [Art Lebedev]

podobne treści

  • gf

    w PL takie nie mają szans bo nie widzielaja ciepla i w zimie sniegiem zawieje i nic nie bedzie widac

  • adamzawadzki22

    @gf

    W takiej sygnalizacji można pewnie zamontować folię grzewczą. Stosuje się takie rozwiązania w lustrach drogowych, więc czemu nie w sygnalizacji? :)