news

Światowid, czyli projekt pierwszego polskiego komercyjnego satelity

Był już co prawda studencki satelita PW-Sat, Lem, padł nawet pomysł budowy polskiego satelity szpiegowskiego, ale prawda jest taka, że zakresie budowy satelitów, Polska znacznie odstaje od wiodących w tej dziedzinie krajów. Zmienić chciałaby to firma SatRevolution, która zapowiada budowę pierwszego polskiego komercyjnego satelity.

Światowid, bo tak nazywać ma się satelita, którego zbudować chce wrocławska firmę, ma zostać wystrzelony w kosmos w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku. Jeśli plan ten się powiedzie, będzie to pierwszy polski satelita komercyjny. Zainstalowane na jego pokładzie przyrządy mają służyć głównie do badania zmian w polu magnetycznym i grawitacyjnym Ziemi. Według zapowiedzi SatRevolution, ze Światowida korzystać będą mogły państwowe czy prywatne przedsiębiorstwa, a także indywidualni użytkownicy zainteresowani astronomią. Tych ostatnich zainteresować może zwłaszcza kamera, która ma zostać zainstalowana na pokładzie.

Wbrew nazwie, Światowid potężny nie będzie, a przynajmniej nie jeśli chodzi o rozmiary. Jego obudowa będzie miała kształt prostopadłościanu o wymiarach 10 na 10 na 20 centymetrów, czyli będzie spełniała standardy satelitów typu CubeSat. Co ciekawe, ma ona w całości powstać dzięki technologii druku 3D. Szacowany koszt budowy urządzenia nie został podany, ale pomimo tego, że nie jest ono duże, nie będzie on mały. Dlatego SatRevolution liczy na to, że uda się w Polsce znaleźć inwestorów, którzy zapłacą za budowę Światowida (i wyniesienie go na orbitę) oraz na dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się zrealizować ten plan, a w przyszłym roku na orbicie znajdzie się pierwszy polski komercyjny satelita.

Ilustracja: SatRevolution s.a. (materiały prasowe)

podobne treści