internet

Strony, które zmieniły świat

Coraz rzadziej trafia się projekt sieciowy, który jest w stanie podbić serca internautów. Wciąż jednak pojawiają się takie, które – i nie ma w tym ani krzty przesady – są zdolne zmienić świat.

Ta strona

To w końcu od niej wszystko się zaczęło. Dziecko Tima Bernersa-Lee, angielskiego inżyniera pracującego wtedy dla CERN, pojawiło się w sieci 6 sierpnia 1991 roku i było pierwszą witryną internetową. Świat już nigdy nie miał być taki sam.

Match.com

Wystartowała w roku 1995, czyli w czasach z punktu widzenia internetu prehistorycznych i była pierwszym serwisem randkowym. Nie wiadomo, ile ludzkich żyć uczyniła w ten sposób lepszymi, ale wiadomo za to, że stworzyła całą, istniejącą do dziś gałąź sieciowego przemysłu.

Classmates.com

Równolatek match.com, serwis, bez którego nie byłoby Naszej-Klasy, Facebooka oraz wielu temu podobnych. Albo byłyby, ale za to zdecydowanie później. Co z kolei prowadzi nas do…

Facebook

O Facebooku powiedziano, napisano i zatweetowano już chyba wszystko co tylko się dało. Największy serwis świata, marka warta grube miliardy dolarów, które zmieniła sposób komunikacji międzyludzkiej, wywróciła do góry nogami branżę reklamową… I tak wymieniać by można niemal w nieskończoność.

Hotmail

Darmowa poczta elektroniczna dostępna z każdego miejsca na kuli ziemskiej, o ile tylko jest tam internet? Dzisiaj wydaje się to oczywistym, kiedyś jednak wcale tak nie było. Podwaliny pod ten wielki krok dla człowieka położył projekt stworzony przez Jacka Smitha i Sabeera Bhatię w 1995 roku, a uruchomiony oficjalnie 4. lipca 1996. Rok później za 400 milionów dolarów wykupił go Microsoft. Do dziś Hotmail ma około 370 milionów użytkowników.

YouTube

Wszystko zaczęło się w pewnym garażu. A już nie tak wcale dużo później zaczyna wykańczać telewizję. Niesamowite.

The Drudge Report

Był czas, kiedy uważano, że jakikolwiek serwis stricte internetowy nie jest w stanie na własną rękę pozyskiwać ważnych i informacji. Ważnych, a nie pudelkowo-plotkowych pokroju ”Nowe szaty króla Dody!”. Tymczasem 17 stycznia 1998 wszystko zmienił The Drudge Report, który jako pierwszy przedstawił materiał o romansie Moniki Lewinsky z Billem Clintonem.

MP3.com

Strona założona w roku 1998, by spopularyzować ”świeży” jeszcze format mp3, z której można było ściągać utwory nieznanych jeszcze zespołów bez kontraktów płytowych. To dzięki niej teraz mamy erę muzyki cyfrowej, iTunesów oraz innych wynalazków.

Blogger

Serwis powstał w roku 1999 i od tego momentu świat zalała fala blogerów. Nawet dziś trzyma się zaskakująco mocno, a nawet mocniej niż po prostu ”zaskakująco mocno”. Jest ósmą najpopularniejszą stroną świata, codziennie na Bloggerze publikuje się ponad 388 milionów słów i to mimo tego, że w międzyczasie wyrosło im całe mnóstwo konkurencji, chociażby takiej jak WordPress.

Craigslist

Wcześniej uważano, że wielu prostych acz skutecznych schematów z życia codziennego nie da się przenieść do internetu. Craigslist pokazał, że jednak można, a jedna wielka tablica ogłoszeniowa, podobna do tych, które wiszą na przykład w niektórych supermarketach, może się sprawdzić także i w sieci.

eBay

W 1995 Pierre Omidyar uznał, że zakupy w internecie w systemie aukcyjnym to przyszłość. I wiecie co? Miał rację. Jego eBay ma dzisiaj 168 milionów użytkowników i można na nim kupić wszystko, poza bronią, fajerwerkami, zwierzętami, urządzeniami do otwierania zamków czy maszynami służącymi do drukowania banknotów. Podobnych serwisów powstały później na całym świecie dziesiątki, ale to eBay wciąż pozostaje Tym Najważniejszym.

Amazon

Początkowy skromny serwis z książkami założony 18 lat temu przez Jeffa Bezosa, który wraz z eBayem zrewolucjonizował zakupy przez internet i dzisiaj oferuje już niemal wszystko – od zegarków aż do kosiarek.

Wikipedia

Miejsce, w którym przechowujemy całą wiedzę świata. Wikipedia ”zarżnęła” tradycyjne encyklopedie i jest tak gigantyczna, że aż ciężko to opisać w kilku zaledwie zdaniach.

Google

Wszystko. Wszystko w jednym małym okienku, w którym wpisujemy cokolwiek tylko chcemy, przeczesując niezmierzone zasoby światowej sieci. Mała wielka rzecz.

podobne treści