film

Steven Spielberg za sterami filmowej adaptacji powieści Player One

Pierwsze plany produkcji pojawiły się już pięć lat temu, zanim książka zadebiutowała na półkach sklepowych. Teraz Warner Bros. Pictures, we współpracy z Village Roadshow poinformowało oficjalnie, że Player One, dzieło Ernesta Cline, przeniesie na ekran sam Steven Spielberg. Zdobywca trzech Oscarów wyreżyseruje i wyprodukuje film na podstawie scenariusza stworzonego przez Zaka Penna (Za linią wroga, Avengers). Słów zachwytu taką decyzją nie ukrywał jeden z prezesów Warner Bros. Pictures, Greg Silverman:

Jesteśmy zachwyceni powrotem Stevena do studia. Na przestrzeni lat wiele razy owocnie współpracowaliśmy z nim i jeśli chodzi o Player One, zawsze uważaliśmy, że Steven jest idealnym wyborem.

Powieść Ernesta Cline została wydana w 2011 roku i szanowany portal Goodreads uznał ją za drugą najlepszą powieść sci-fi tamtego roku. Pierwsze miejsce w tamtym rankingu przypadło Stephenowi Kingowi i jego powieści Dallas ’63.

Oficjalny polski dystrybutor, wydawnictwo Amber tak opisuje dzieło Ernesta Cline:

 Rok 2044. Kryzys zrujnował największe mocarstwa. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach. Miasta zamieniły się w osiedla slumsów i przyczep kampingowych. Osiemnastoletni Wade ucieka od rzeczywistości i cały wolny czas spędza w OASIS, globalnym wirtualnym świecie, w którym każdy może być tym, kim chce. To internet nowej generacji, wszechobecna symulacja, gdzie można robić wszystko – żyć, uczyć się, bawić i kochać.

W OASIS jej twórca, ekscentryczny geniusz-multimiliarder Halliday, zakodował zagadki – kod do kolosalnej fortuny i absolutnej władzy. Miliony ludzi bezowocnie próbowały go złamać, by zdobyć nagrodę. I odkrywały nowe znaczenie ucieczki od rzeczywistości i pogoni za szczęściem, obsesyjnie studiując ikony Hallidaya – enigmatyczne wskazówki, których nie odczyta nikt, kto nie jest maniakiem gier, fi lmów i muzyki z lat 80. Nagle Wade odkrywa pierwszą zagadkę…
Cały świat patrzy, tysiące przyłączają się do gry – wśród nich potężni wirtualni gracze gotowi popełnić realne morderstwo,by przeszkodzić Wade’owi. Teraz Wade żeby przeżyć, musi wygrać. Ale żeby wygrać, musi porzucić doskonały wirtualny świat i stanąć twarzą w twarz z życiem i z miłością – w realu, z którego tak rozpaczliwie chciał uciec.
STAWKĄ JEST ŚWIAT.
CELEM – NAJWYŻSZA NAGRODA.
JESTEŚ GOTOWY?

Zanim jednak zdobywca statuetek za Listę Schindlera podejmie się pracy nad Player One, poświęci swój czas dwóm innym projektom. Pierwszy z nich to Wielkomilud, adaptacja powieści Roalda Dahla oraz Bridge of Spies, łączący ponownie ścieżki reżysera z Tomem Hanksem, których współpraca przyniosła widzom takie hity, jak Szeregowiec RyanZłap mnie, jeśli potrafisz czy serial Kompania braci.

Nie wiadomo na razie, kto zagra w adaptacji Player One, ani kiedy można spodziewać się informacji o obsadzie czy premierze. Wiadomo za to, że producentami, obok Spielberga, będą Donald De Line (Włoska robota, W sieci kłamst), Dan Farah (Visioneers, Opancerzony) oraz Kristie Macosko Krieger (Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki, Czas wojny). 

Okładka: Wikipedia


podobne treści