news

Steve Jobs zwolniony z Apple 25 lat temu

W 1985 roku ówczesny prezes Apple John Sculley zdecydował, że nie powinien tam pracować.. Steve Jobs. Gdy ten sam Jobs pokazywał w poniedziałek nowy model iPhone’a, Sculley udzielił wywiadu dla Daily Beast, w którym przyznaje, że nie była to najrozsądniejsza decyzja, jaką w życiu podjął.

Sculley został zatrudniony na stanowisko prezesa głównie po to, by utemperować odpowiedzialnego za Maki Jobsa, co tamtemu oczywiście się nie spodobało. Konflikt na tyle się zaostrzył, że jeden z panów musiał odejść. Był to Jobs. Sculley zastanawia się, jak potoczyłaby się historia firmy, gdyby się dogadali:

Podejrzewam, że nigdy nie pokłócilibyśmy się, gdyby nasze role w firmie zostały inaczej określone. Może to on powinien był pełnić funkcję prezesa. (…) Taka decyzja należała do rady nadzorczej.

Koncern Apple funkcjonował bez Steve’a Jobsa ponad dekadę i nie tylko entuzjaści alternatywnej historii zastanawiają sie, co by było, gdyby ten nigdy nie odszedł. Głupio byłoby sobie wygrażać, że 25 lat temu Jobs śnił już o systemie operacyjnym iPhone’a i modelu biznesowym iTunes. Zwolnienie Jobsa mogło być błędnym posunięciem, a być może to właśnie należało uczynić, by Steve mógł stanąć u steru firmy we właściwszym momencie.

Sculley przypisuje dziś Jobsowi zasługi za wszystko, do czego doszedł koncern Apple i żałuje, że cała historia tak właśnie się potoczyła. „Nie rozmawiałem ze Stevem od ponad 20 lat. Przypuszczam, że on nigdy nie będzie chciał ze mną rozmawiać, ale mam dla niego wielki podziw.” [John Herrman/giz, Daily Beast, zdjęcie: AllAboutSteveJobs]

podobne treści

 • ibednar88

  A to nie przypadkiem Jobs sam namówił Sculley’a do przejścia z Pepsi do Apple w dodatku używając słów „Chcesz sprzedawać słodzoną wodę przez resztę swojego życia?” :P

 • gutomski

  eee nic nie dzieje się bez przyczyny, może Stiv musiał dostać takiego kopniaka w dupę po to własnie żeby później mógł dać z siebie wszystko i osiągnąć co teraz osiągnął!

 • couch

  I co on takiego osiagnal smartfon bez multitasku z przegladarka netu bez flasha z aparatem 5mp z ledem :) n82 ma flasha,5mp z ksenonem i prawdziwy multitask a juz nie jest produkowana.

 • opqrstxyz

  Couch: Właśnie to jest olbrzymie osiągnięcie! Wcisnąć milionom ludzi takie gówno i jeszcze na tym zarobić. :) Jobs jest geniuszem! :) Nie jest sztuką sprzedać coś co jest dobre, bo to wtedy samo się sprzedaje, ale Jobs i jego słudzy potrafią z przejęciem i ze łzami w oczach opowiadać o funkcji, która według nich jest rewolucyjna a inni producenci do 5 lat już ją mają w swoich produktach. I naiwni się nabierają.

 • Dawid Krysiak

  ibednar88: masz rację – stąd ta ironia losu – Jobs ściągnął Scully’ego żeby ten poprowadził firmę od strony operacyjnej, by samemu zająć się wizjonerstwem – a tu proszę – kopniak od rady nadzorczej aż zaskwierczało :D