news

Steve Jobs ustąpił z funkcji prezesa Apple

Zarząd Apple ogłosił w środę, że Steve Jobs ustąpił ze stanowiska szefa
firmy. Fotel prezesa objął Tim Cook, obecnie pełniący obowiązki prezesa, a
Jobs zachowa pozycję szefa rady nadzorczej.

Oto list z rezygnacją:

CUPERTINO, Calif.—(BUSINESS WIRE)— Do zarządu Apple i społeczności pracowników Apple:

Zawsze mawiałem, że gdy nadejdzie dzień, w którym nie będę już mógł pełnić obowiązków i sprostać oczekiwaniom, jakie łączą się z funkcją prezesa Apple, pierwszy o tym powiadomię. Niestety, ten czas już nadszedł.

Niniejszym rezygnuję z funkcji prezesa Apple. Jeśli zarząd się na to zgodzi, chciałbym pełnić stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej, dyrektora i pracownika Apple.

Jeśli chodzi o kwestię następstwa, chciałbym polecić, by postąpić zgodnie z planem i prezesem Apple uczynić Tima Cooka.

Wierzę, że najlepsze i najbardziej innowacyjne czasy jeszcze przed Apple. Nie mogę się na nie doczekać i zamierzam nadal mieć wkład w poczynania firmy.

W Apple poznałem jednych z moich najlepszych przyjaciół. Chciałbym przy tej okazji podziękować Wam za czas, gdy mogliśmy pracować razem.

Steve

Trudno wyobrazić sobie Apple bez Jobsa. Ta firma to jego dziecko, dzieło jego przywództwa, intuicji technologicznej i trafności przewidywania, jakie rozwiązania przyjmą się na rynku. Wystarczy powiedzieć, że za jego czasów Apple pokazał światu Macintoshe, iMaki, OS X,
iPody, iPhone’y i iPady.

Steve Jobs i Steve Wozniak założyli firmę Apple Computer w 1976 i w tym samym roku wypuścili na rynek pierwszy komputer z logo Jabłuszka. Rok później zadebiutował Apple II i świat wszedł w erę komputerów domowych. W 1984 roku Apple zaprezentował Macintosha, pierwszy komputer osobisty przeznaczony dla odbiorcy masowego, z myszką i interfejsem graficznym. 

W 1985 roku Jobs odszedł z Apple w wyniku osobistych niesnasek z prezesem Johnem Scullym, którego sam ściągnął do pracy. W 1996 roku Jobs powrócił razem z przejęciem przez Apple NeXT Computer. Rozpoczęła się epoka świetnych systemów operacyjnych, nowych produktów i zwyżek akcji Apple na giełdzie.

Niestety, prezes musiał niejednokrotnie rezygnować z bezpośredniego kierowania firmą z powodu kłopotów zdrowotnych. W 2004 roku stwierdzono u niego raka trzustki. Uratował go przeszczep. Nowotwór zaatakował ponownie i w 2009 Jobs potrzebował przeszczepu wątroby. Od pewnego czasu stery firmy przejąć musiał właśnie Tim Cook.

Warto zauważyć, że Jobs nie odchodzi z firmy, zgłosił nawet chęć pozostawienia sobie dość pracochłonnych i odpowiedzialnych funkcji. Nic dziwnego – gdyby z dnia na dzień po prostu zupełnie zniknął z Apple, reakcja rynku byłaby na pewno gwałtowna.

Wczorajsze posunięcie bez wątpienia podyktowane jest głównie przyczynami zdrowotnymi i było przygotowywane od pewnego czasu. Nam pozostaje czekać, czy następcy Jobsa sprostają najtrudniejszemu zadaniu, jakie można dziś sobie wyobrazić w branży technologicznej – byciu następcą Jobsa.

podobne treści

 • jimbo

  Napewno, ciezko bedzie „zastapic” pana Jobsa…
  Myśle, że w Apple znalazłby się ktoś, kto mysli podobnie do niego… Zobaczymy czy Tim Cook da rade. :-)

 • ipiotrw

  Tim Cook pewnie teraz płacze bo wątpię czy to udźwignie, ale mimo wszystko życzę powodzenia.

 • urban007lol

  Dzieki Steve.

 • ce

  A gdzie zdjecie nowego CEO?

 • Stevefan

  Ładny artykuł; na szczęście bez zbędnych zgryźliwości w stosunku do Apple których ostatnio sporo na Gizmodo.pl

 • iforget911

  20 lipca 1933 r. Watykan zawarł konkordat z III Rzeszą Hitlera, oprócz tego podpisano tego samego dnia tajny protokół między III Rzesza a Stolicą Apostolską. Oto fragmenty: „Na wypadek… wprowadzenia powszechnego obowiązku wojskowego zaciąg kapłanów oraz innych członków kleru świeckiego i zakonnego do wojska odbywać się będzie za zgodą Stolicy Apostolskiej w sposób regulowany następującymi zasadami: – studenci kościelnych zakładów filozoficznych i teologicznych przygotowujący się do kapłaństwa są wolni od służby wojskowej i ćwiczeń do niej przygotowujących, z wyjątkiem powszechnej mobilizacji;
  w razie powszechnej mobilizacji duchowni… są wolni od zaciągu;
  Chcesz wiedzieć więcej wejdź na: http://www.ksiegarniaswit.pl/79865-kosciol-a-faszyzm-anatomia-kolaboracji.html