news

Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje. Były prezes Apple i jeden z największych wizjonerów świata gadżetów, wśród których można wymienić smartfony, komputery stacjonarne oraz przenośne, tablety i odtwarzacze muzyki przegrał walkę z rakiem. Miał 56 lat.

Gdyby gadżeciarze posiadali swoje królestwo, to Steve Jobs byłby jednym z jego władców. To dzięki niemu obsługa komputerów przestała wymagać nabycia wiedzy tajemnej, a korzystanie ze smartfonów stało się dobrą zabawą. Każdy z nas marzy lub kiedyś marzył o posiadaniu chociaż jednego urządzenia z logo jabłuszka: iPoda, iPhona lub iPada. Sam często z przymrużeniem oka pisałem o „magii” tych urządzeń, lecz nigdy nie odmówiłem im bycia przełomowymi i świetnie zaprojektowanymi.

Realizacja nieraz kompletnie rewolucyjnych pomysłów Steve’a Jobsa sprawiła, że na dobre zmienił się sposób, w jaki tworzy się filmy, sprzedaje muzykę, korzysta z telefonu i komunikuje ze światem.

Steve Jobs sprawił, że w początkowej fazie umiejętność obsługiwania komputerów przestała być domeną zapaleńców (takich jak ja) i inżynierów. Pan w Czarnym Golfie wziął wszystko to, co najlepsze w bezdusznych niegdyś pecetach i zapakował to w ciekawą, a z mijającymi latami coraz bardziej stylową obudowę i dorzucił system operacyjny, który po prostu działa i nie sprawia kłopotów użytkownikowi.

W 1976 roku wychowany w Kalifornii i niestroniący od używek zarówno analogowych (trawki), jak i cyfrowych (hakowania telefonów) założył w piwnicy swoich rodziców firmę Apple. Do spółki ze Stevem Wozniakiem stworzyli pierwszy komputer, który nazwali Apple I, a który 34 lata później wystawiono na aukcję z ceną wywoławczą 250 tysięcy dolarów. Jednocześnie cały czas rozwijał Maka wiedząc, że jest on przyszłością domowych komputerów. W 1985 odszedł z Apple i założył nową firmę – NeXT, której system operacyjny o tej samej nazwie stał się fundamentem OS X-a i iOS-a. Rok później kupił od George’a Lucasa za 10 milionów dolarów studio Pixar, które kilka lat później stało się znane dzięki swoim filmom animowanym tworzonych na komputerach – filmach, które duży nacisk kładą na fabułę oraz wykorzystują najnowsze zdobycze grafiki komputerowej.

W 1997 powrócił do Apple, które znajdowało się w kiepskiej sytuacji finansowej. Jobs odmienił sytuację w firmie dzięki wprowadzeniu na rynek komputera iMac i z biegiem lat kolejnych rewolucyjnych urządzeń i aplikacji: OS X, iPod, iTunes, iPhone – mógłbym jeszcze długo wymieniać. Każde z nich powstało ze zrozumieniem tego, że nowoczesna technologia może być wykorzystywana nie tylko w w biurze do pracy, lecz również w domu do zabawy oraz odpoczynku. Warto sobie przypomnieć, że prezentacje wyświetlane na konferencjach przedstawiających nowe gadżety pokazywały nie szefów firm pod krawatem, lecz uśmiechniętej rodziny.

Steve Jobs nie był świętym. Gdy Atari zatrudniło jego oraz Woza do napisania kodu do kultowej gry na Atari pod tytułem Breakout, duet programistów dostał 5000 dolarów premii, o której Jobs nie wspomniał swojemu koledze. Zamiast tego, wypłacił mu tylko 375 dolarów. Współtwórca Apple nie przyznawał się również do swojej urodzonej w 1978 roku córki, a w pracy był określany jako arogancki i nie znający przebaczenia.

Steve Jobs nie był idealny tak jak każdy z nas. Był jednak geniuszem i wizjonerem.

Steven P. Jobs odszedł z tego świata wczoraj, 5 października 2011 roku. Będzie nam go bardzo brakować.

podobne treści

 • strasznaszkoda

  niech spoczywa w pokoju [‚]

 • futrzana

  Fanem jakimś strasznym nie jestem mimo iż korzystam z produktów apple, po ludzku szkoda mi faceta bo miał naprawdę świetne pomysły i czy się to komuś podoba czy nie to realnie wpłyną na to jak komputery teraz wglądają.

 • Anonim

  terza świat będzie inny

 • the.daywalker

  -puk! puk!
  -kto tam?
  -zgadnij.
  -hmm, na pewno nie Steve Jobs^_^

 • luksus007

  @the.daywalker no comment, i mówiąc kolowialnie (jeśli wiesz co to znaczy) – żal

 • Anonim

  Do zobaczenia Steve, mam nadzieję, że stworzysz mnóstwo odlotowych gadżetów tam na górze zanim tam trafimy.

 • DominH0

  Dziękujemy tobie Steve za jabłuszka,pokój twej duszy.

 • cezary170

  Akurat dozył premiery Iphone 4S.

 • s

  Powinni go dac do tej trumny Iphone.

 • greg

  pewnie umarł przed premierą i tydzień trzymali go w lodówce aż będzie po premierze, oni tak potrafią

 • fanboy

  @greg

  Stary, żal mi Ciebie.

 • Robert

  greg jakbym mógł to bym Cie uderzył.Ten człowiek zmnienił swiat komputerów i urządzeń przenośnych.
  Zmienił świat.Zmienił nas.Bedzie mi Ciebie Steve Bardzo Brakowć.

 • the.daywalker

  @luksus007 chłopcze nie każdy maił ten luksus i szkołę skończył^_^
  @robert ja też tak myślę jak greg więc kiedy się ustawiamy? I zechcesz rozwinąć to jak steve co zmienił, bo z tego co wiem to on był tylko domokrążcą z marzeniami i kaską na inwestycje.
  @greg popieram cię chłopię i wiem że faktycznie tak potrafią, mało tego pewnie tak zrobili…
  @All AplleFanboys jesteście niezłymi baranami jeżeli sami nic nie sprawdzacie tylko żywicie się tym co Steve gadał, powinni wam z telefonów zabrać wyświetlacze to byście się cieszyli że bateria dłużej chodzi, i telefon jest lżejszy a wyświetlacz zawasze można zew podlączyć… ::SAD::

 • konrad.legierski

  Niech spoczywa w spokoju i czuwa nad swoją firmą[*]

 • Jay

  Mac w tamtych czasach (1980-85) to w porównaniu z Amigą była kompletna porażka(wysoka cena, brak multimediów, brak multi-taskingu, toporny OS, toporny wygląd, etc. )