news

Steve Jobs nie ekscytuje się nowościami Google

W ramach konferencji Google I/O, koncern zaprezentował także swój pomysł na zakończenie melodramatu, w którym występują formaty Flash, HTML5 i h.264. Zakończenie mało prawdopodobne, bo polegające na wprowadzeniu nowego formatu open source. Format nazywa się WebM i jest oparty na VP8 opracowanym przez firmę On2, którą Google przejął. Projekt WebM składa się z kodeka wideo VP8 i audio Ogg Vorbis.

Steve Jobs otrzymał na swojego publicznego maila pytanie w sprawie VP8. Gdyby Apple przyjęło nowy format w iPhone OS, jego sukces byłby nieomal zagwarantowany.

W odpowiedzi, Steve wysłał tylko (z iPhone’a) link do słów Jasona Garrett-Glasera, fachowca, który opracowuje  h.264. Garrett-Glaser jasno mówi, że VP8 jest zbyt podobny do h.264 i zaleca ostrożność. Przyznaje, że system działa nieco lepiej, ale wydaje się niedokończony. A przede wszystkim, prawdopodobnie prawnicy zarzucą Google kopiowanie cudzych pomysłów.

Co z tego wynika? Apple nie interesuje się formatem WebM, a Jobsowi nie chce się nawet samemu tłumaczyć, dlaczego. [John Herrman/giz, Register]

podobne treści

 • milosz050699

  I dobrze!
  Apple jest dobrze znany ze swojej samodzielności i niech tak zostanie!
  Bo jeżeli zaczniemy przyjmować sprawy od HTC marnie będzię Apple na tym wyglądać.
  Wolę Apple jakoś też z samodzielności jaką nam oferuje.

 • pilejczyk

  Milosz wież o tym że tu nie chodzi o Apple tylko o cały internet(html 5)? Kochane Apple będzie próbowało nam najprawdopodobniej wcisnąć zamknięty(!) format, jeżeli się im to uda nieuchronnie doprowadzi to do zastopowania jego rozwoju po czym obudzimy się z ręką w nocniku. Co więcej trzeba będzie tym pokraką(m. in. Apple, M$) płacić grubą kasę za wykorzystanie tego kodeka. Mam dużą nadzieje że jednak się im to nie uda i standardem będzie wolny kodek.

 • dfgsedgse

  to że HTML5 to nasza przyszłość to raczej już fakt. Ociężały niedostosowany do współczesnych potrzeb Flash to dinozaur, który wyginie, bo jedyna jego pozytywna strona jest to że jest efekt pracy jest ładny :)

  A co jest nie tak z h.264?