news

Steve Jobs był wściekły, gdy Microsoft kupił wydawcę Halo

Zanim studio Bungie zasłynęło grą „Halo”, wydało udaną serię strzelanek na Maki, trylogię „Marathon”. Nic więc dziwnego, że kiedy w 2000 roku firmę przejął poszukujący twórców gier na Xboxa Microsoft, szef Apple był bardziej niż niezadowolony.

Ed Fries, były wiceprezes działu pionu w Microsofcie, który uczestniczył w negocjowaniu przejęcia Bungie, powiedział
Develop
, że Steve Jobs zareagował od razu, gdy ogłoszono przejęcie. Jobs „był wściekły na Ballmera i zadzwonił do niego, był zdenerwowany, że wykupiliśmy wydawcę gier na Maka i zrobiliśmy z tej firmy twórcę gier na Xboxa. Następnego dnia dostałem maila od Steve’a Ballmera z prośbą, bym zadzwonił do Steve’a Jobsa i go uspokoił.” Jak dokładnie przebiegała rozmowa między Jobsem i Ballmerem, można się tylko domyślać.

Założone w 1991 roku w Chicago Bungie współpracowało z Apple do czasu, gdy w 2000 roku zostało przejęte za kwotę 30 milionów dolarów przez Microsoft. Już wtedy pracowało nad projektem „Halo” na Maki i pecety.

Fries odszedł z Microsoftu w 2004 roku. Udzielił Develop obszernego wywiadu na temat powstawania Xboksa.

Co ciekawe, były pracownik Bungie, Tuncer Deniz, powiedział Develop, że jego szefowie zaproponowali Apple odkupienie firmy jeszcze pod koniec lat 1990. Gigant początkowo odrzucił ofertę, ale potem zmienił zdanie, tylko że wtedy było już za późno. [Luke Plunkett/kotaku, Develop]

podobne treści

  • janwar

    Marathon Durandal – kurczę, do tej pory pamiętam rozgrywki do pierwszej w nocy przy piwku w kilka osób.