news

Sterowce zastąpią samoloty

Spokojnie, nie chodzi o podróże pasażerskie. Sterowce mogłyby zastąpić paliwożerne samoloty przewożące towary. Ich jedynym minusem jest niewielka prędkość – w porywach 125 km/h. Poza tym, same plusy.

Po pierwsze, nowoczesne sterowce unoszą nawet dwa razy większy ładunek od Boeinga 747. Po drugie, wytwarzają dziesięć razy mniej gazów cieplarnianych, co samolot.

Profesor Sir David King, były doradca brytyjskiego rządu ds. nauki, powiedział , że wielkie sterowce wypełnione helem, podobne do widocznego na obrazku Lockheed Martin High Altitude Airship, to przyjazna środowisku przyszłość transportu powietrznego. Naukowiec wysunął śmiałą tezę, że do końca dekady sterowce przejmą transport elektroniki między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem. Przepraszam, raczej między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi.

Taka podróż trwałaby tygodniami. Na szczęście obsługa miałaby na pokładzie tablety i konsole do zabawy. [Gary Cutlack/giz, The Guardian]

podobne treści

 • Dawid Krysiak

  zabawa przednia, do pierwszego podmuchu wiatru :D Ja jednak wolałbym siedzieć na pokładzie odrzutowca :D

 • Anonim

  jakby się uprzeć można stworzyć podniebny hotel zawieszony pod sterowcami
  to nie tak fajne jak lot w kosmos, ale porównywale do długiego rejsu statkiem
  co do transportu, sterowiec to dobry kompromis pomiędzy kontenerowcem a samolotem
  w przyszłości zmodyfikowani genetycznie ludzie będą mieli własne skrzydła a latanie będzie codziennoćcią

 • bioxhv

  Nie tygodniami tylko kilka dni. Skoro w porywach leci 125km/h to śmiało można przyjąć że w ciągu doby przebędzie 2-2,5 tys. km, a z Tajwanu do USA jest ok. 10 tys. km.