news

Stephen Hawking spoczął w Opactwie Westminsterskim

Prochy zmarłego 14 marca Stephena Hawkinga zostały w piątek uroczyście złożone w londyńskim Opactwie Westminsterskim. Znany fizyk spoczął obok Isaaca Newtona i Karola Darwina.

Isaaca Newtona pamiętamy za odpowiedzi, Stephena Hawkinga będziemy pamiętać za pytania,” powiedział podczas uroczystości żałobnej laureat nagrody Nobla, a prywatnie przyjaciel zmarłego, Kip Thorne,

W uroczystości wzięło udziało około tysiąca osób, którzy musieli zostać wybrani w drodze losowania ponieważ chęć udziału w niej zgłosiło ponad 25 tysięcy osób. Wśród znanych gości był między innymi aktor Benedict Cumberbatch, który grał Hawkinga w filmie BBC z 2004 roku, brytyjski astronauta Timothy Peake, a także brytyjski fizyk Brian Cox.

Po uroczystości nagranie głosu naukowca zostało wysłane przez ESA w stronę najbliższej czarnej dziury.

Nagranie zostanie wysłane w stronę najbliższej czarnej dziury, 1A 0620-00, która znajduje się w systemie podwójnym ze zwykłym pomarańczowym karłem,” powiedziała Lucy Hawking, córka zmarłego. „Jest to przesłanie o pokoju i nadziei, jedności oraz o tym, że musimy żyć razem w harmonii na tej planecie.”

Na płycie nad miejscem pochówku fizyka zamieszczono słowa: „Tutaj leży to, co było śmiertelne”, jego rok narodzin oraz śmierci, a także wzór na entropię czarnej dziury, najbardziej znany wzór Hawkinga.

Zdjęćie: Flickr/Chris Boland

podobne treści