news

Stephen Hawking poleci w kosmos

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Stephenowi Hawkingowi już niebawem uda się zrealizować jedno z marzeń – słynny fizyk poleci bowiem w kosmos. Miejsce na pokładzie wahadłowca SpaceShipTwo zaoferował mu Richard Branson.

Jakiś czas temu, w wywiadzie dla Good Morning Britain, Stephen Hawking stwierdził, że jednym z jego największych marzeń jest lot w kosmos. Wydawać by się mogło, że nie zostanie ono zrealizowane, ale z ofertą lotu wyszedł multimilioner i założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, który zaoferował fizykowi darmowe miejsce na pokładzie wahadłowca SpaceShipTwo. Hawking bez wahania przyjął propozycję.

Lot w kosmos jest wyzwaniem dla całkowicie zdrowego człowieka, dla profesora Hawkinga będzie wyzwaniem tym większym. Fizyk od ponad czterdziestu lat choruje na stwardnienie zanikowe boczne, poruszać się może jedynie na specjalnie zaprojektowanym wózku inwalidzkim, a komunikuje się ze światem dzięki specjalnemu systemowi przetwarzania tekstu na mowę. Nie przeszkadza mu to jednak podejmować wyzwań, które nie ograniczają się do fizyki teoretycznej.

Choć profesor Hawking w kosmos dopiero poleci, nie oznacza to, że nie dane mu już było doświadczyć zerowej grawitacji. A przynajmniej jej symulacji. W roku 2007 naukowiec odbył lot na pokładzie specjalnie zmodyfikowanego Boeinga 727-200, którego zadaniem było właśnie symulowanie warunków braku ciążenia.

Zdjęcie: NASA/Wikipedia

podobne treści