newswynalazki

Startup z Krakowa chce zastosować HoloLens w kardiologii

Microsoft całkiem słusznie podkreśla, że jego gogle HoloLens mogą stać się początkiem zupełnie nowego rodzaju interakcji pomiędzy światem rzeczywistym i wirtualnym. Ale interakcje te nie ograniczają się jedynie do rozrywki – startup z Krakowa zaprezentował rozwiązanie, które ma ułatwić pracę kardiochirurgom.

Opracowana przez firmę MedApp, we współpracy ze znanym polskim kardiologiem, profesorem Dariuszem Dudkiem, aplikacja, pozwala lekarzowi holograficznie zajrzeć w klatkę piersiową pacjenta, jeszcze przed jej otworzeniem.

Obraz prawdziwego pacjenta, pozyskany dzięki rezonansowi magnetycznemu albo tomografii komputerowej, może zostać załadowany do aplikacji, która przetworzy go na hologram wyświetlany przy pomocy HoloLens. Dzięki temu można dokładnie obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca czy na przykład zaplanować umieszczenie zastawki, co jest bardzo przydatne podczas planowania operacji. Taki podgląd będzie również bardzo przydatny młodszym adeptom kardiochirurgii, którzy będą mogli uczyć się na tak wizualizowanych przypadkach.

Pozostaje mieć nadzieję, że opracowana w Polsce aplikacja, znajdzie swoje miejsce także w krajowych szpitalach. Trzymajmy za to kciuki, ponieważ z przyjmowaniem się nowinek technologicznych w polskich szpitalach bywa różnie.

Zdjęcie: Microsoft

podobne treści