news

Start pierwszej prywatnej chińskiej rakiety

Jeśli chodzi o prywatne loty kosmiczne, to obecnie rynek ten zdominowany jest przez firmy amerykańskie. Ale wkrótce może się to zmienić. Wszystko za sprawą Chin, w której niedawno wystartowała pierwsza prywatna rakieta.

Jak donosi Global Times, chińska firma OneSpace Technologies wystrzeliła 16 maja tego roku swoją pierwszą rakietę. Co prawda nie osiągnęła ona orbity, ponieważ był to dopiero pierwszy test jednostopniowej rakiety OS-X, która wzniosła się podczas niego na niecałe 40 kilometrów, ale jest to znaczący krok dla całego sektora prywatnych chińskich przedsiębiorstw kosmicznych, który powstał właściwie dopiero w 2015 roku, kiedy to zezwolono na jego istnienie.

Samo OneSpace Technologies, choć nie unika publicznych porównań do SpaceX, wychodzi z zupełnie innych założeń niż firma Elona Muska – ich rakiety mają być w założeniu tak tanie, że nawet bez skomplikowanej technologii wielokrotnego użytku będzie się opłacało z nich korzystać do wynoszenia małych satelitów na orbitę. OneSpace ma ambitne plany i już w przyszłym roku planuje przeprowadzić dziesięć startów.

Choć jest to dopiero pierwszy start przeprowadzony przez prywatną chińską firmę, miejscowa konkurencja nie śpi. Lokalny rywal, i-Space również buduje rakiety oparte na podobnym założeniu, które mają być gotowe do wykonywania pierwszych misji w roku 2021.

podobne treści