newsWiadomość główna

Stany oskarżyły Snowdena o szpiegostwo

Wygląda na to, że Edward Snowden, człowiek, który poinformował świat o tym, że NSA systematycznie podsłuchuje komunikację odbywającą się za pośrednictwem największych firm internetowych, jeszcze przez długi czas nie zobaczy swojego domu – władze USA postanowiły postawić mu zarzuty szpiegostwa.

Jak donosi Washington Post prokuratura federalna postawiła wczoraj Snowdenowi zarzuty. Federalni zarzucają Snowdenowi kradzież własności rządowej, nieautoryzowane ujawnienie informacji dotyczących „bezpieczeństwa narodowego” oraz ujawnienie tajnych informacji wywiadowczych. W skrócie – szpiegostwo.

Sama treść aktu oskarżenia jest oczywiście tajna, ale już na podstawie samych zarzutów można wnioskować, że Snowden będzie miał poważne kłopoty – grozi mu potencjalnie kara śmierci.

Oczywiście pod warunkiem, że najpierw znajdzie się on w zasięgu wymiaru „sprawiedliwości” USA, co nie jest wcale oczywiste, ponieważ ukrywa się on Hongkongu. Ekstradycja „szpiega” z terytorium Chin może być bardzo trudna, jeśli nie niewykonalna. No chyba, że Chińczycy przehandlują życie Snowdena za coś ważniejszego, ale na to się na razie nie zanosi.

podobne treści