naukanews

Sprawdź, kto tu rządzi – ty czy twoja komórka?

Dzisiaj może niektórym trudno w to uwierzyć, ale kiedyś nie było telefonów komórkowych. Wcale. Ani jednego!
Potem, kiedy pojawiły się pierwsze egzemplarze, początkowo były dostępne tylko dla nielicznych, ze względu na wysoką cenę sprzętu i połączeń.
Pamiętam nieporęczny rozmiar i śmieszny już dzisiaj wygląd pierwszych aparatów. Telefon wielkości nesesera, albo cegły dziurawki był wtedy czymś normalnym. Więcej, był obiektem podziwu i zazdrości. Dziś telefon komórkowy może mieć każdy. Nikogo nie dziwi widok dziecka, czy staruszka z komórką. Ostatnio widziałam nawet kloszarda, który na swoim wózku wiózł stertę śmieci. Nagle zatrzymał swój przenośny dom i wyciągnął z kieszeni dzwoniący telefon. Czy komórki są nam niezbędne do życia? Czy zdążyliśmy się przez ten krótki czas od nich uzależnić? Odpowiedz na poniższe pytania, a dowiesz się, czy dopadło cię uzależnienie.
Czy telefon komórkowy masz codziennie przy sobie?
Czy kiedy zapominasz wziąć z domu telefonu, czujesz się nieswojo, masz ochotę natychmiast wrócić i go zabrać?
Czy telefon komórkowy służy do rozwiązywania problemów w twoim życiu osobistym?
Czy zdarza ci się zabierać telefon komórkowy do toalety?
Czy kiedy masz nowy telefon, spędzasz godziny na zapoznanie się z wszystkimi jego funkcjami?
Czy na noc zawsze kładziesz swój telefon przy łóżku?
Czy nagłe wyładowanie się telefonu komórkowego, gdy nie masz przy sobie ładowarki, wprowadza cię w stan irytacji?
Czy w pamięci telefonu przechowujesz latami ważne dla siebie smsy lub zdjęcia?
Czy używasz aplikacji dostępnych w twoim telefonie, dla zabicia wolnego czasu?
Czy myślisz, że nie mógłbyś żyć bez telefonu komórkowego?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na więcej niż 7 pytań:
Jesteś uzależniony od telefonu komórkowego! Twoje życie nie może toczyć się normalnie, kiedy nie masz go przy sobie. Zastanów się, czy ten mały wynalazek jest wart tego, by tak się przejmować jego ewentualnym brakiem. Telefon służy do komunikowania się z innymi, pamiętaj, że są jeszcze inne sposoby komunikacji międzyludzkiej.
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na 4-7 pytań:
Nie jest z tobą źle. Telefon jest ważnym narzędziem w pracy, do kontaktu ze znajomymi, ale bez niego nie zginiesz.
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na mniej niż 4 pytania:
Jesteś wolnym człowiekiem. Możesz być szczęśliwy bez wynalazków. Twoi znajomi i bliscy znajdą sposób by się Tobą skontaktować, nawet jeśli nie masz przy sobie komórki. Ciesz się wolnością.
Ten test to tylko zabawa. Uzależnienie od telefonu oficjalnie nie zostało jeszcze zdiagnozowane jako choroba. Ale jeśli od czasu do czasu uświadomimy sobie swoje przywiązanie do świata materialnego, być może będziemy mogli znaleźć właściwy dystans i spróbować żyć w sposób wolny od niepotrzebnego stresu. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w 2007r. w posiadaniu polaków znajdowało się 37 milionów telefonów komórkowych!​

Zdjęcie: Milica Sekulic/Flickr​

podobne treści

 • artur

  Jestem uzalezniony i wcale mi to nie przeszkadza Wkutza knie gdy sie rozladuje. Do tego ma. Iphona wiec wiadpmo bateria nie najlepsza W szkols jak sie rozladuje przed sprqwdzianem to tragedia Lekcje wolne to playman i w 6 osob i jazda

 • poco

  Najgorsze co spowodowaly komorki, to to ze nie pamietam numerow do nikogo – po prostu nie znam. Kiedys wszystkie numery mialo sie w glowie (znajomych i rodziny) dzis wszystko w komorce. Cos sie stanie i dupa, nie znam numeru .. tylko 112 :)

 • odbieracz

  trochę nieadekwatne te pytania. telefony komórkowe to nie urządzenia jednofunkcyjne – dziś to budzik (więc mam go przy sobie przy łóżku), odtwarzacz mp3, śpię więc ze słuchawkami na uszach, wyładowanie telefonu to tragedia, bo mam go przy sobie gdy jadę samochodem (wezwanie pomocy, możliwość skontaktowania się z bliskimi) – jeśli siądzie telefon a mnie coś się stanie, nie będę nawet w stanie podać numeru telefonu do żony, czy rodziców. Mój telefon to także przechowalnia danych – konfigi serwerów, ważne ip, notatki głosowe itd…

 • woj6tek

  Też jestem uzależniony. Do tego brakuje pytania, czy masz telefon dłużej niż pół roku…