nauka

Sprawdź, czy udałoby ci się zakwalifikować do programu Mercury

Nie jest łatwo zostać astronautą. Nawet pomijając już to, że ostatnio nie mieliśmy jakiegoś szczególnego wysypu Polaków w kosmosie, zakwalifikowanie się do załogowego programu kosmicznego w państwie, które takowy prowadzi, do najłatwiejszych zadań nie należy. A teraz możecie sami sprawdzić, czy zakwalifikowalibyście się do programu Mercury.

Przynajmniej jeśli kwalifikacje odbywałyby się tylko na podstawie testu odnalezionego przez dziennikarzy Popular Science, a który w 1958 roku rozwiązywało 508 kandydatów do pierwszego amerykańskiego załogowego programu kosmicznego. Walczyli oni o całe 7 miejsc w programie, a etap wspomnianego wyżej testu przeszło tylko 31 kandydatów.

Zostali oni na początku roku 1959 przetransportowani do bazy sił powietrznych Wright-Patterson w Ohio, w której powołana do życia niewiele wcześniej NASA poddała kandydatów dalszym testom. Potencjalni astronauci byli więc między innymi poddawani ekstremalnym zmianom temperatur, przeciążeniom, spędzali długie godziny w komorach izolacyjnych i rozwiązywali zadania matematyczne w hałasie porównywalnym do startującego odrzutowca.

Na szczęście pierwszy z tych testów rozwiązać można teraz w zaciszu własnego mieszkania.

Zdjęcie: Flickr/NASA Goddard Photo and Video

podobne treści