wynalazki

SpotMini trafi do produkcji seryjnej

Jeśli marzyliście o tym, by zostać właścicielem jednego z niezwykłych robotów Boston Dynamics, już niebawem będziecie mieli taką możliwość. Po 26 latach istnienia firma zacznie wreszcie sprzedawać swoje urządzenia. Pierwszym z nich będzie SpotMini, którego masowa produkcja ma się zacząć w połowie przyszłego roku.

Zachwalany jako „najcichszy ze zbudowanych przez nas robotów” SpotMini waży około 30 kilogramów, a na jednym ładowaniu może działać przez około 90 minut. Dzięki dodatkowemu ramieniu robot może nie tylko otwierać drzwi, ale także podnosić przedmioty o wadze do 14 kilogramów.

„Projektując czworonożnego robota SpotMini chcieliśmy stworzyć coś, co będzie mogło wejść do biura, coś co będzie bardziej przystosowane do zastosowań biznesowych, co będzie mogło ostatecznie trafić pod strzechy,” stwierdził Marc Raibert, założyciel Boston Dynamics. „Obecnie SpotMini jest w fazie przygotowań do produkcji (…). Planujemy pod koniec tego roku wyprodukować próbną serię liczącą sto egzemplarzy, która będzie wstępem do produkcji seryjnej. Tą chcielibyśmy uruchomić w połowie przyszłego roku.”

Ale po co właściwie komukolwiek byłby taki robot? Poza straszeniem sąsiadów i otwieraniem drzwi jego praktyczne zastosowanie jest przecież raczej małe.

Błąd.

Robot może być sterowany zdalnie przez człowieka, ale może też poruszać się autonomicznie. Boston Dynamics opracowuje właśnie serię aplikacji, które pozwolą na to, by SpotMini zaczął pracę na przykład w ochronie lub na budowach. Firma zaprasza też innych deweloperów do opracowywania podobnych aplikacji.

Niestety na razie nic nie wiadomo na temat ceny robota, ale można spokojnie założyć, że nie będzie ona niska.

Zdjęcie: Boston Dynamics

podobne treści