internet

Spotify wystartowało w Polsce

Spotify, założony w 2008 roku w Szwecji serwis oferujący legalny dostęp do streamowanej muzyki wszedł w końcu na polski rynek.

Przy pomocy oprogramowania przygotowanego przez szwedzką firmę, które dostępne jest na wszystkie platformy sprzętowe, użytkownicy mają darmowy dostęp do ponad 20 milionów nagrań. Ponieważ artyści są wynagradzani za udostępnianie swojej twórczości, bezpłatne odtwarzanie wiąże się z tym, że użytkownik skazany jest na reklamy. Oczywiście istnieje możliwość ich wyłączenia ale w Polsce kosztować będzie to 9,99zł miesięcznie (wersja Unlimited) lub 19,99zł (wersja Premium).

Wersja Premium wyróżnia się możliwością korzystania z niej wszystkich posiadanych przez użytkownika urządzeniach oraz możliwością wcześniejszego pobrania utworów i słuchania ich w trybie offline. Biorąc pod uwagę ceny płyt w naszym pięknym kraju, nawet comiesięczne opłacanie wersji Premium wydaje się być sensownym rozwiązaniem.

I nie tylko ja tak uważam. Zanim nie uruchomiono Spotify, piractwo komputerowe w Szwecji było sporym problemem (nieprzypadkowo The Pirate Bay powstał właśnie w tym kraju). Serwis chwali się, dzięki taniemu, legalnemu dostępowi do muzyki udało się zmienić podejście tamtejszych internautów do słuchania muzyki z sieci, czego dowodem ma być zmniejszenie piractwa fonograficznego o 25% procent oraz statystyki pokazujące wzrost przychodów tamtejszej branży muzycznej.

Nie pozostaje chyba nic innego jak tylko życzyć szwedzkiej firmie powodzenia i samemu przetestować wersję Premium, która przez pierwszy miesiąc jest bezpłatna. Ciekawe tylko, co na to ZAiKS.

podobne treści