newswynalazki

Sposób, w jaki dźwięk rozchodzi się w kościach czaszki może zastąpić hasła

Wbrew pozorom ustanowienie dobrego hasła nie jest zdaniem łatwym. Naukowcy z Instytutu Maxa Planca opracowali jednak alternatywę, która, przynajmniej w przypadku niektórych urządzeń, może z powodzeniem zastąpić hasła.

Chodzi przede wszystkim o wszelkiego rodzaju gogle VR czy okulary AR, które noszone są przez użytkowników na głowie. Opracowana przez niemieckich naukowców metoda zakłada, że można dokonać identyfikacji na podstawie unikalnego sposobu, w jaki dźwięk rozchodzi się w czaszce każdej osoby.

Metoda ta zakłada, że podczas weryfikacji tożsamości z wbudowanych w urządzenie głośników wykorzystujących przewodnictwo kostne (a z takiego systemu korzystały na przykład okulary Google Glass) emitowany byłby niesłyszalny dla człowieka dźwięk. Dźwięk taki rozchodziłby się w charakterystyczny sposób w ośrodku, jakim są kości czaszki, a wbudowany w urządzenie mikrofon odbierałby go, przez co możliwa byłoby potwierdzenie tożsamości użytkownika.

Założenia te zostały przetestowane na grupie dziesięciu osób. Eksperyment wykazał, że taka metoda identyfikacji użytkowników sprawdza się w 97 procentach przypadków. Nie jest więc jeszcze idealna, ale należy pamiętać, że metoda ta jest na razie we wczesnym stadium rozwoju.

podobne treści