Wiadomość głównawynalazki

Spiral 1: prototyp smartphone’u Ara, w którym można już wymieniać moduły

W czerwcu tego roku Google pochwaliło się działającym prototypem modułowego smartphone’u Ara. Nie obyło się co prawda bez drobnych problemów technicznych, ale pierwszą prezentację ambitnego projektu można uznać za udaną. Teraz Mountain View pokazało kolejny prototyp, który już współpracuje z wymiennymi modułami.

Prototyp o nazwie Spiral 1 został zbudowany przez mającą swoją siedzibę w Bostonie firmę NK Labs. Jest biały z żółtym akcentami i działa dużo stabilniej niż urządzenie zaprezentowane podczas czerwcowej konferencji Google I/O. A przynajmniej takie można odnieść wrażenie po obejrzeniu najnowszego nagrania dokumentującego postępy prac nad Project Ara.

W swojej obecnej formie urządzenie nie tylko pozwala na uruchomienie systemu operacyjnego, ale też na wymianę kilku modułów. Inżynierowie NK Labs zbudowali w tym celu moduł wyświetlacza, moduł baterii, głośników czy portu USB. Nie są one jeszcze tak kompaktowe, jak na wcześniejszych renderach modułowego smartphone’u, ani nie dają pełnych możliwości deweloperom, ale ma to się zmienić wraz z wprowadzeniem nowych chipów Toshiby, które zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego urządzenia.

Wyposażony w nie prototyp, o nazwie Spiral 2, ma zostać zaprezentowany deweloperom w styczniu.

podobne treści