news

Spinoff Alphabet z amerykańską licencją na dostarczanie przesyłek dronami

Wing, należąca do koncernu Alphabet spółka-córka zajmująca się dronami, jako pierwsza firma na świecie została dopuszczona przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) do wykonywania komercyjnych lotów transportowych w USA.

Uzyskanie certyfikatu było niezbędne, by firma, która już dwa lata temu wykonywała nad australijską pustynią przeloty z testowymi ładunkami, mogła zacząć dostarczać dronami przesyłki w USA. Według przyznanej firmie licencji, jej drony będą mogły dostarczać ładunki mieszkańcom miasteczek Blacksburg i Christiansburg w Wirginii. Z czasem firma będzie mogła wnioskować o rozszerzenie obszaru działania.

Do tej pory FAA wydawało jedynie zezwolenia na przeprowadzanie w USA testowych dostaw za pomocą dronów. Proces przyznawania certyfikatu firmie był nowatorski w tym zakresie, że nie tylko Wing musiało przedstawić wiele procedur do zatwierdzenia przez FAA, ale też FAA musiało zmienić swoje wymagania, by odpowiadały one rzeczywistości, w której transport wykonywany jest za pomocą bezzałogowców. Przykładowo w przypadku dronów FAA zrezygnowała z konieczności posiadania na pokładzie statku powietrznego pasów bezpieczeństwa.

FAA nie jest pierwszym regulatorem, który udzielił Wing licencji na wykonywanie komercyjnych lotów transportowych – na początku tego miesiąca, po przeprowadzeniu około 3 tysięcy lotów testowych do małej społeczności pod Canberrą, na licencję wykonywanie komercyjnych lotów wydał firmie australijski regulator CASA. Wing zapowiada, że pierwsze komercyjne dostawy w Wirginii zacznie realizować w ciągu najbliższych miesięcy.

podobne treści