wynalazki

SpiderSense – echolokacyjny kombinezon superbohatera

Wielu małych chłopców marzy o tym, by zostać superbohaterem. Takim Batmanem albo Spider-Manem. Co prawda nie każdego stać na wydrążenie w skale tajnej bazy wypełnionej prototypowym sprzętem, ale odtworzenie „pajęczych zmysłów” Spider-Mana już takie trudne nie jest. Przynajmniej od czasu, gdy zabrali się za to inżynierowie z Chicago.

Victor Mateevitsi z University of Illinois z pewnością chciał w dzieciństwie zostać superbohaterem. Został jednak naukowcem, ale to pozwoliło mu opracować kombinezon o nazwie SpiderSense, który wykrywa zbliżające się obiekty i informuje o tym osobę w niego ubraną.

Kombinezon wyposażono w zestaw głośników oraz bardzo czułe mikrofony. Głośniki cały czas emitują ultradźwięki, które odbijają się od zbliżających się obiektów i wychwytywane są przez mikrofony. Następnie komputer wylicza odległość oraz kierunek, z którego zbliża się obiekt, i uciska kombinezon w miejscu, które temu odpowiada. Człowiek, czując nacisk na na przykład prawe ramie, wie, że coś zbliża się z prawej strony na wysokości ramion. Jest to więc właściwie echolokacja, którą bardziej kojarzylibyśmy z Batmanem, ale dla Mateevitsiego dużo bardziej pociągające jest właśnie porównanie ze Spider-Manem.

„Kiedy ktoś próbuje uderzyć Spider-Mana on to wyczuwa i może temu zapobiec. Kombinezon działa na takiej samej zasadzie,” mówi wynalazca.

Mateevitsi testował swój kombinezon na studentach, którzy stali przed budynkiem uczelni z zawiązanymi oczami. Zadaniem testera było rzucić w kierunku zbliżającego się obiektu kartonową gwiazdką ninja. W 95% przypadków studenci prawidłowo wykrywali zbliżający się obiekt i rzucali w niego gwiazdką.

„Ludzie rodzą się ze określonymi zmysłami, jednak nie możemy ich rozszerzyć,” mówi Mateevisti. „Są jednak śmiertelne zagrożenia, których wyczuć nie potrafimy, tak jak na przykład promieniowanie. Elektroniczne sensory mogą ostrzec nas przed takim zagrożeniem.”

Wynalazca nie planuje jednak zaopatrzyć w swój kombinezon nowego pokolenia superbohaterów.  Mateevitsi ma nadzieję, że pomoże on osobom niewidomym i niedowidzącym wykrywać niebezpieczeństwo. Innym pomysłem jest skonstruowanie kombinezonu, wykorzystującego taką samą zasadę działania, a przeznaczonego dla rowerzystów, którzy dzięki niemu mieliby kilka dodatkowych sekund na uniknięcie wypadku.

Zdjęcie: Victor Mateevitsi

podobne treści